علم و دانش

تاثیر هوش مصنوعی بر خلاقیت کودکان 

گرافیست‌ ها در سراسر جهان از زمان معرفی طرح ‌های تولید شده در چند ثانیه توسط هوش مصنوعی (AI) نگران بودند که چنین برنامه‌ هایی جایگزین آن‌ ها شوند. 

بلافاصله پس از اینکه مدل‌ های هوش مصنوعی مانند Dall-E و Midjourney عمومی شدند، آثار هنری تولید شده توسط هوش مصنوعی شروع به برنده شدن در مسابقات عکاسی و هنر دیجیتال کرد. 

تاثیر هوش مصنوعی بر خلاقیت

محققان دانشگاه واشنگتن برای دانستن اینکه چگونه هوش مصنوعی ممکن است بر خلاقیت کودکان تاثیر بگذارد، با 12 کودک 7 تا 13 ساله در منطقه سیاتل کار کردند. میشل نیومن، دانشجوی دکترا، که روی این پروژه کار می‌ کرد، گفت: قبل از ورود به دانشگاه، روی استفاده از پردازش زبان طبیعی (AI) برای سنجش خلاقیت در کودکان دبستانی کار می ‌کردم. وقتی ChatGPT منتشر شد، من با KidsTeam کار می ‌کردم. برنامه‌ ای که در آن بزرگسالان و بچه‌ ها به طور مشترک محصولات فناوری را برای کودکان ایجاد می‌ کنند. واقعا می‌ خواستم ببینم GPT چه تاثیری بر خلاقیت کودکان دارد. بسیاری از مردم به من هشدار دادند که از آن برای آموزش استفاده نکنم زیرا به بچه ها آسیب می رساند. بسیاری از مدارس آن را ممنوع کردند. بنابراین بخشی از انگیزه پروژه این بود که ببینیم موضع گیری مناسب که به مردم آسیب نمی رساند یا انسان را جایگزین نمی کند، چیست؟ 

نیومن توضیح داد که در KidsTeam، تکنیک اصلی طراحی مشترک است که در آن با جوانان به عنوان شرکای برابر در هنگام طراحی فناوری ها رفتار می شود. وی افزود: یکی از رویکردهای ما این بود که بچه‌ها را در مقابل فناوری ChatGPT و Dall-E OpenAI، یا Magenta سازنده موسیقی Google – قرار بدهیم تا ببینیم چه کار می‌ کنند. می خواستیم بدانیم داشتن ابزاری که در واقع می تواند خلقت را برای شما انجام دهد به چه معناست؟ 

محققان یافته‌های خود را ماه گذشته در کنفرانس ACM در مورد عوامل انسانی در سیستم‌ های محاسباتی در نیواورلئان، لوئیزانا ارائه کردند و گزارش مطالعاتی را در  Proceedings of the ACM on Human-Computer Interaction منتشر کردند. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید