اخباراخبار کانادا

تاثیر ممنوعیت پلاستیک یکبار مصرف در کانادا بر مصرف کنندگان

کانادا- ممنوعیت تولید و واردات برخی اقلام پلاستیکی، از جمله کیسه های خرید، ظروف بیرون بر، چوب همزن، نی و کارد و چنگال از سه شنبه 20 دسامبر اجرایی شده است. فروش کالاهای پلاستیکی که قبل از این تاریخ وارد شده اند، برای یک سال دیگر مجاز و سپس غیرقانونی خواهد بود. 

دولت فدرال می گوید اعمال این قانون 1.3 میلیون تن زباله پلاستیکی را از محیط زیست کانادا حذف می کند. این ممنوعیت، اولین مرحله از برنامه دولت برای به صفر رساندن زباله های پلاستیکی تا سال 2030 است. 

جیایینگ ژائو، دانشیار رشته روانشناسی در دانشگاه بریتیش کلمبیا می گوید: اثربخشی این سیاست به اجرای آن توسط دولت و همچنین تمایل مصرف کنندگان برای تغییر رفتار بستگی دارد. آیا مشاغل، تولیدکنندگان و واردکنندگان قوانین را رعایت می‌ کنند و عدم رعایت قانون عواقبی خواهد داشت؟ مردم باید تغییرات اساسی در زندگی روزمره خود ایجاد کنند و کسب و کارها باید جایگزین های کاربردی  ارائه دهند.

کانادایی ‌ها سالانه بیش از سه میلیون تن زباله پلاستیکی را دور می ‌ریزند که تنها 9 درصد آن بازیافت می ‌شود و مابقی به محل ‌های دفن زباله، تأسیسات تبدیل زباله به انرژی یا محیط ‌زیست ختم می ‌شود.

.

برنامه زمانبندی:

به دنبال ممنوعیت واردات و ساخت برخی اقلام پلاستیک یکبار مصرف در روز سه شنبه، ممنوعیت فروش این محصولات از دسامبر 2023 آغاز شود. کانادا تا پایان سال 2025 صادرات این قطعات پلاستیکی را ممنوع خواهد کرد.

ممنوعیت تولید حلقه های پلاستیکی برای حمل قوطی و بطری های نوشیدنی از جون 2023  و ممنوعیت فروش آنها از جون 2024 اعمال می شود. 

ظروف بیرون بر یکبار مصرف و قاشق و چنگال پلاستیکی به تدریج و در طول یک سال آینده ممنوع می شوند. 

کیسه های خرید یکبار مصرف ممنوع می باشند.

خرده فروشان مجاز به فروش نوشیدنی با نی پلاستیکی انعطاف پذیر تا جون 2024 هستند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید