مقالاتمقالات پزشکی

تاثیر فیبرهای غذایی بر سلامتی بدن

 

چند سالی است که رسانه های مختلف در سراسر جهان به تسخیر تبلیغات رژیم های غذایی درآمده اند. رژیم هایی که ادعا می کنند ما را تا 100 سالگی زنده نگه می دارند و از همه مهم تر، ما را زیبا و خوش فرم می کنند. با این حال کارشناسان معتقدند که هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که برای همه مفید باشد. 

هر چند اکثر متخصصان موافق این هستند که یک رژیم غذایی خوب، یک رژیم متعادل است که باید به جای محدود کردن مصرف مواد غذایی مختلف، حاوی سبزیجات و غذاهای تخمیری باشد. چرا که این مواد غذایی با تضمین سلامت روده ها، سلامت کلی فرد را تضمین می کنند.

چرا فیبرهای غذایی این همه اهمیت دارند؟

چندین دهه است که اهمیت فیبرهای غذایی برای جامعه علمی و حتی مردم عادی به اثبات رسیده است. جراح بزرگ و محقق فقید، دنیس بورکیت درباره اهمیت فیبرهای غذایی گفت: «اگر مدفوع کوچکی دارید، باید بیمارستان های بزرگی داشته باشید».

اما اهمیت فیبرهای غذایی فقط به اصلاح حرکات روده محدود نمی شود. چون فیبرها را می توان جزء مواد غذایی پروبایوتیک در نظر گرفت. پروبایوتیک ها به طور فعال هضم و جذب نمی شوند، بلکه به طور انتخابی برای ترویج رشد گونه های مفید میکروب در روده ما مورد استفاده قرار می گیرند. سپس این میکروب ها در هضم غذاها به ما کمک می کنند و در نتیجه باعث می شوند ما بتوانیم مواد مغذی بیشتری را دریافت کنیم، یکپارچگی سد روده را تقویت کنیم و از رشد باکتری های مضر جلوگیری کنیم.

از طرف دیگر فیبرها علاوه بر تاثیر میکروبی مثبت روی سیستم ایمنی بدن، زمانی که به طور مستقیم با گیرنده های بیان شده توسط سلول های ما تعامل داشته باشند؛ تاثیرات مثبت دیگری نیز روی بدن ما دارند. از این رو ممکن است به آموزش سیستم ایمنی بدن برای تحمل بیشتر و کاهش التهاب کمک کنند.

چگونه می توانیم فیبرهای غذایی به میزان کافی دریافت کنیم؟

رژیم غذایی به اصطلاح غربی، از نظر محتوای فیبرهای غذایی بسیار ضعیف است و بیشتر با غذاهای فوق فرآوری شده پر شده است. هر فردی باید روزانه بر اساس عواملی مانند سن، جنسیت و سطح فعالیت، بین 25 تا 38 گرم فیبرهای غذایی مصرف کند. با این وجود اکثر مردم نصف میزان لازم را مصرف می کنند. موضوعی که مشخصا بر سلامت جسمانی آنها تاثیر منفی می گذارد.

از جمله منابع خوب فیبرهای غذایی می توان به غلات کامل، میوه ها و سبزیجات، حبوبات، مغزها و دانه ها اشاره کرد. بهتر است بیشتر از فیبرهای محلول و کمتر از فیبرهای نامحلول استفاده شود؛ هر چند در واقعیت، بیشتر غذاها حاوی ترکیبی از هر دو هستند و هر کدام دارای مزایای خود هستند.

از طرف دیگر تنقلات حاوی فیبرهای غذایی نیز مدتی است محبوبیت زیادی در عرصه جهانی پیدا کرده اند. ارزش جهانی تخمینی بازار مواد پروبایوتیک در سال 2022 حدود 7 میلیارد دلار آمریکا بود و انتظار می رود تا سال 2032 سه برابر شود.

فواید رژیم های حاوی فیبرهای غذایی

مطالعات مختلف و شواهد فراوان، مزایای سلامتی فیبرهای غذایی را تایید کرده اند. فیبرهای غذایی فقط با سلامت روده بزرگ ارتباط ندارند، بلکه از طریق محور روده-مغز با سلامت کلی بدن و سلامت مغز در ارتباط هستند. از طرف دیگر رژیم های غذایی کم فیبر با اختلالات گوارشی مانند سندرم روده تحریک پذیر یا بیماری التهابی روده ارتباط دارند.

حتی عدم مصرف کافی غذاهای حاوی فیبر، خطر مرگ های مرتبط با بیماری های قلبی عروقی و چاقی را افزایش می دهد. بر اساس برخی مطالعات، مصرف برخی انواع فیبرهای غذایی، حتی باعث بهبود عملکرد شناختی انسان می شود.

همه فیبرهای غذایی خوب نیستند

جالب است بدانید که همه فیبرهای غذایی برای همه خوب نیستند. فیبر یک اصطلاح مادر برای پلی ساکاریدهای گیاهی غیرقابل هضم است؛ در واقع فیبرهای غذایی از نظر قابلیت تخمیر، حلالیت و ویسکوزیته در روده انواع مختلفی دارند.

حتی فیبر یک ماده گیاهی با گیاه دیگر متفاوت است. از طرف دیگر مصرف بیش از حد مکمل های فیبر می تواند باعث علائمی مانند یبوست، نفخ و گاز شود. این موضوع تا حدی به دلیل تفاوت در میکروبیوم های روده است که بر توانایی متابولیسم فیبر برای تولید مولکول های مفید مانند اسیدهای چرب با زنجیره کوتاه تاثیر می گذارد.

در برخی موارد مانند بیماران مبتلا به سندرم روده تحریک‌ پذیر، فقدان میکروب ‌های لازم با ظرفیت هضم فیبر، ممکن است باعث شود تا فیبرها دست نخورده باقی مانده و از این رو به دلیل تعامل مستقیم با سلول ‌های روده، اثرات پیش التهابی داشته باشند. حتی شواهد نشان داده است که مصرف بیش از حد فیبرهای محلول، مانند اینولین که یک مکمل رایج است، می تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را حداقل در حیوانات افزایش دهد.

سخن آخر

در حالت کلی می توان گفت که فیبرهای غذایی بخش مهمی از یک رژیم غذایی سالم هستند که می تواند سلامت روده و سلامت کلی بدن را تضمین کند. فیبر به شما کمک می کند بعد از صرف غذا احساس بهتری داشته باشید و به تنظیم قند و کلسترول خون کمک می کند. 

با این وجود باید توجه داشته باشید که زیاده روی در مصرف فیبرهای غذایی، اصلا کار درستی نیست و ممکن است تاثیر سویی بر سلامتی شما بگذارد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید