مقالاتمقالات پزشکی

تاثیر بی نظیر ۶ تا ۱۰ دقیقه ورزش روزانه بر عملکرد مغز انسان

اگر می‌خواهید سرعت یادگیری‌تان افزایش پیدا کند و تصمیم‌گیری‌های بهتری داشته باشید فقط ۶ تا ۱۰ دقیقه ورزش کافیست. ورزش کردن  مهارت‌های شناختی مانند سازماندهی، اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی را افزایش می‌دهد. ورزش کردن معمولا به دو صورت انجام می شود. «ورزش معمولی» شامل ورزش هایی مثل راه رفتن سریع و دویدن آهسته است. «ورزش سخت» نیز شامل دوچرخه‌سواری، شنا و دویدن سریع می‌شود. در مقابل، ورزش نکردن می‌تواند بر قابلیت‌های ذهنی شما تاثیر منفی بگذارد. اگر می‌خواهید باهوش تر شوید، حداقل شش دقیقه در روز پیاده روی کنید. البته می‌توانید بیشتر از این مقدار را نیز به ورزش اختصاص دهید، چرا که تحقیقات نشان می‌دهد با افزایش صرف زمان برای ورزش، مزایای روانی آن نیز بیشتر می‌شود. بر خلاف تصور عام، مغز می تواند سلول‌های جدید تولید کند و ورزش می‌تواند مانع تخریب بافت مغز شود. ورزش باعث افزایش حجم هیپوکامپ حتی در دهه‌های شصت و هفتاد زندگی می‌شود و این مساله تاثیر از دست دادن حافظه به دلیل پیری را کاهش می‌دهد. همچنین بررسی‌ها نشان داده ورزش های هوازی به مدت دو دقیقه با شدت متوسط تا بالا ویژگی‌هایی مانند توانایی توجه، تمرکز و یادگیری را تا دو ساعت بهبود می‌بخشد. برای بهبود طول‌مدت‌تر، ورزش کردن به میزان سه بار در هفته به مدت ۴۰ دقیقه با شدت متوسط می‌تواند حجم هیپوکامپ را ۲ درصد افزایش دهد.  البته باید توجه داشت تمرینات باید با تنوع همراه باشد تا اثربخشی بیشتری داشته باشد. بهتر است علاوه بر راه رفتن سریع ورزش‌های دیگری مانند دوچرخه‌سواری، شنا یا ورزش‌های قدرتی نیز انجام شود. 

هدف از ورزش کردن این است که ضربان قلب فرد در حدود ۶۰ تا ۷۵ درصد از حداکثر میزان ضربان قلب قرار گیرد. به طور کلی، حداکثر میزان ضربان قلب برابر ۲۲۰ ضربان در دقیقه منهای سن فرد است. اگر فرد در دهه شصت زندگی‌اش قرار دارد، حداکثر ضربان قلب باید حدود ۱۶۰ ضربان در دقیقه باشد که ۶۰ درصد آن معادل ۱۰۰ ضربان در دقیقه است. هدف از ورزش کردن افزایش ضربان قلب بدون خستگی بیش از حد است. هر ورزشی مانند دو یا دوچرخه‌سواری که بتواند ضربان قلب را به این میزان برساند مفید است. مهم این است که ورزش مورد علاقه خود را انتخاب کنید و مرتب آن ورزش را انجام دهید. 

تداوم کلید موفقیت است. ورزش روزانه هم سلامت ذهنی و هم سلامت بدنی را بهبود می‌بخشد. هنگام انتخاب ورزش باید وضعیت جسمانی  فعلی خود را درنظر گرفت. برای شروع می‌توان ورزش‌هایی با شدت کمتر مثل پیاده‌روی آهسته را انجام داد و به تدریج شدت آن را افزایش داد. بهتر است هفته‌ای حداقل ۳ بار پیاده‌روی و ۲ بار هم ورزش‌های بدنی یا دوچرخه‌سواری انجام شود.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید