مقالاتمقالات اجتماعی

تاثیرات مصرف مداوم ماری جوانا بر حافظه!

 

معمولا در گردهمایی‌ هایی که مصرف کنندگان ماری‌جوانا دور هم جمع می ‌شوند، همیشه چند نفر در مورد مشکلات حافظه ناشی از کشیدن ماری‌جوانا صحبت می ‌کنند. آنها لزوما اشتباه نمی کنند، زیرا اثرات مصرف ماری‌جوانا بر حافظه کوتاه مدت و بلندمدت در محافل علمی مختلف مورد توجه قرار گرفته است.

نتایج یک مطالعه که در سال 2013 در Northwestern Medicineمنتشر شد، نشان می دهد مغز نوجوانانی که به مدت سه سال هر روز ماری‌جوانا می ‌کشیدند، غیرعادی بوده است. متیو اسمیت نویسنده اصلی این مطالعه و استادیار پژوهشی روانپزشکی و علوم رفتاری در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن اظهار داشت که اثرات مصرف مزمن ماری‌جوانا که یکی از آنها حافظه کاری ضعیف است، حتی تا دو سال پس از ترک ماری‌جوانا نیز مشاهده شده است. مطالعه‌ای که در سال 2022 در مجله اعتیاد منتشر شد، اثرات مصرف حاد ماری‌جوانا بر یادگیری و حافظه کلامی ضعیف را نشان داد و از طرف دیگر مشخص کرد که حتی مصرف کم تا متوسط ماری ‌جوانا با اختلال در عملکرد اجرایی که شامل برنامه ‌ریزی فکری، مدیریت زمانی و نظارت بر خود است، نیز ارتباط مستقیم دارد.

حتی بدون استناد به نتایج تحقیقات علمی نیز چنین تاثیراتی بر کسی پوشیده نیست و همه می دانند که مصرف ماری‌جوانا تاثیر فوری بر مغز و بدن فرد دارد؛ در واقع یکی از دلایل روی آوردن طرفداران ماری‌جوانا به این ماده مخدر، تسکین اضطراب است. دکتر شارون لوی مدیر برنامه مصرف مواد و اعتیاد نوجوانان در بیمارستان کودکان بوستون در این باره گفت: «مصرف ماری‌جوانا مغز شما را که به صورت طبیعی ظرفیت تولید اندوکانابینوئیدهای آرام بخش را دارد با ماده شیمیایی گیاهی روانگردان THC (تتراهیدروکانابینول) خفه می کند».

مواد شیمیایی موجود در ماری‌جوانا چگونه بر حافظه تاثیر می گذارند؟

تحقیقات مربوط به مصرف مداوم ماری‌جوانا و تاثیر آن بر حافظه همچنان ادامه دارد، اما این واقعیت که بر حافظه کوتاه ‌مدت تاثیر می‌گذارد، کاملا واضح است. این اثر در اصل مربوط به نحوه تاثیر ترکیبات مختلف ماری‌جوانا بر مغز است. هر چند ماده کانابیدیول (CBD) می ‌تواند برای افراد مبتلا به اضطراب مفید باشد، اما مادهTHC می ‌تواند به گیرنده ‌های خاصی در مغز که مسئول تشکیل حافظه هستند متصل شود و به طور موقت سیگنال ‌های عصبی را مختل کند. به همین دلیل معمولا فردی که ماری‌جوانا مصرف می کند، نسبت به بعضی چیزها بی ‌علاقه است یا در تمرکز یا درک چیزی که آموخته مشکل دارد.

تحقیقاتی که توسط متیو اسمیت انجام شد نیز اثرات مصرف ماری‌جوانا بر حافظه بلندمدت را نشان می دهد. زیرا با وجود اینکه افرادی که در این مطالعه شرکت کرده بودند حدود دو سال از مصرف ماری‌جوانا خودداری کرده بودند، اما زمانی که حافظه بلندمدت آنها مورد ارزیابی قرار گرفت، در مقایسه با افرادی که هرگز ماری‌جوانا مصرف نکرده بودند، عملکرد ضعیفی داشتند.

از طرف دیگر نتایج یک مطالعه که در سال 2019 در مجله PNAS منتشر شد، نشان داد که حتی یک بار مصرف ماری‌جوانا نیز بر حافظه انسان تاثیر منفی می گذارد و باعث می شود که ذهنیات فرد و آنچه که در مورد یک اتفاق به خاطر سپرده است، دچار انحراف شود. یوهانس راماکرز نویسنده اصلی این مقاله و استاد روانپزشکی در دانشگاه ماستریخت هلند در این باره توضیح داد: «همه ما جدا از مصرف ماری‌جوانا، مستعد ایجاد خاطرات نادرست هستیم. با این وجود حساسیت به حافظه کاذب با مصرف ماری‌جوانا افزایش می یابد. به عبارت دیگر افرادی که تحت تاثیر ماری‌جوانا قرار گرفته اند، به راحتی می توانند حقایق جعلی را به عنوان حقایق واقعی بپذیرند».

بالاخره مصرف ماری‌جوانا تاثیر منفی بر مغز دارد یا خیر؟

گفتگو در مورد مصرف ماری‌جوانا و مشکلات حافظه، بیشتر به بحث مرغ و تخم مرغ شبیه است. دکتر ایگور گرانت مدیر مرکز تحقیقات ماری‌جوانا دارویی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو گفت که او کاملا مطمئن نیست که مصرف ماری‌جوانا اثرات منفی بر حافظه بلند مدت داشته باشد. جوآنا جاکوبوس دانشیار روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو معتقد است که شاید تفاوت های بیولوژیکی در مغز نوجوانان بر احتمال شروع مصرف ماری‌جوانا توسط آنها تاثیر بگذارد.

با این وجود، هنوز هم داده ‌های کافی برای نگرانی در مورد کشیدن ماری‌جوانا در طولانی مدت و تاثیر آن بر نوجوانانی که مغزشان هنوز در حال رشد است، وجود دارد. حتی اختلالات شناختی موقتی نیز می ‌تواند تاثیرات بلند مدتی داشته باشند، زیرا به عنوان مثال اگر فرد به دلیل مصرف ماری‌جوانا نتواند چیزی را که برای امتحان یاد گرفته‌ است به خاطر بیاورد، در آن نمره ضعیفی کسب می کند و این نمره ضعیف ممکن است در نهایت بر آینده فرد و اعتماد به نفس او تاثیر منفی بگذارد. کری کاتر مدیر آزمایشگاه سلامت و شناخت در ایالت واشنگتن با اشاره به میزان ماده THC در انواع مختلف ماری‌جوانا به همه، چه بزرگسال و چه نوجوان هشدار داد. او گفت: «خطرات مربوط به حافظه را جدی بگیرید و بر اساس آن در مورد مصرف یا عدم مصرف ماری‌جوانا تصمیم بگیرید».

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید