اخباراخبار کانادا

تابستان بدون مرکبات: کمبود لیمو و پرتقال به دلیل آب و هوا و مشکلات زنجیره تامین

کانادا- هیچ چیز مانند یک لیوان لیموناد تازه در یک روز گرم تابستانی وجود ندارد بخصوص اگر آن را با یک همبرگر کبابی در حیاط پشتی همراه کنید، با این حال، امسال کانادایی ها ممکن است از این نوشیدنی اصلی در گردهمایی های تابستانی خود محروم شوند. زیرا مرکبات در سوپرمارکت ها نایاب شده اند. 

آلیسا کیم، مشاور املاک و مستغلات ساکن تورنتو، که می خواست برای پسر 9 ساله اش لیموناد سالم درست کند، از شوهرش خواست مقداری لیمو بخرد. اما وقتی او دست خالی به خانه بازگشت، خودش دست به کار شد، متاسفانه جستجوهای او در No Frills، Loblaws و Whole Foods  بی نتیجه بود. 

کارشناسان می گویند کمبود مرکبات از جمله لیمو، لیموترش و پرتقال واقعیتی است که مصرف کنندگان باید به آن عادت کنند. وضعیت آب و هوایی و خشکسالی در کشورهایی که مرکبات در آنها کشت می شود، بر تولید آن اثر گذاشته و منجر به کمبود آن شده است. در فلوریدا، تولید پرتقال به کمترین میزان از 1940 به این سو رسیده است. طبق گفته دولت آمریکا، این ایالت 16 درصد کمتر از سال قبل پرتقال صادر خواهد کرد؛ خشکسالی و گرمای شدید در سایر کشورهای تولیدکننده مرکبات نیز بر میزان محصول اثر گذاشته است. موج گرما بخش هایی از هند که در آن لیمو پرورش داده می شود را فرا گرفت. مکزیک نیز خشکسالی بی سابقه ای را تجربه می کند. 

عدم تولید مرکبات منجر به افزایش شدید قیمت ها شده است. در واقع مرکبات جزو محصولاتی هستند که در سال گذشته بیشترین افزایش را داشتند؛ طبق گزارش اداره آمار کانادا، قیمت لیمو در اپریل 2022، ده درصد و قیمت پرتقال 21 درصد بالاتر از سال قبل بود، لازم به یادآوریست که کانادا کل مرکبات مورد نیاز خود را وارد می کند؛ افزایش قیمت میوه تازه، بر قیمت آب میوه و کنستانتره منجمد نیز تاثیر گذاشته است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید