مقالاتمقالات پزشکی

بیمه همگانی انتاریو کدام آزمایش های پزشکی را پوشش نمی دهد؟

 

اگر بعد از دو سال و نیم تاخیر در نوبت آزمایش های پزشکی تان، قصد انجام آنها را دارید، فراموش نکنید که بعضی از این آزمایش ها تحت پوشش بیمه همگانی نبوده و باید بابت آنها هزینه کنید. وبسایت استار این موضوع را که چرا بیمه همگانی یا اوهیپ برخی آزمایش ها را پوشش می دهد و برخی را خیر، مورد بررسی قرار داده است.

 

آیا برای انجام آزمایش خون باید هزینه پرداخت کرد؟

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، بیل کمپل، تغییری در فهرست آزمایش های تحت پوشش بیمه همگانی انتاریو ایجاد نشده و اگر اخیرا برای آزمایشی پول پرداخت کرده اید که فکر می کنید باید تحت پوشش بیمه قرار داشته باشد با شماره 6613-662-888-1 تماس گرفته یا به وبسایت     protectpublichealthcare سر بزنید.
مجموعه آزمایشگاه های لایف لب نیز در وبسایت خود تصریح کرده است ظرف 5 سال گذشته، هیچ آزمایشی از فهرست بیمه همگانی انتاریو حذف نشده است.

 

اوهیپ چه آزمایش هایی را پوشش نمی دهد؟

هرچند آزمایش های تحت پوشش بیمه در سندی با عنوان  Schedule of Benefits for Laboratory Services  فهرست شده اند، اما برای دسترسی به آزمایش هایی که بیمه آنها را پوشش نمی هد فهرستی وجود ندارد. دلیل این امر هم آن است که معمولا این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به گفته کمپل، افراد دارای کارت سلامت می توانند از خدمات آزمایشگاهی ضروری در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی به صورت رایگان بهره مند شوند. اما برای پوشش این خدمات توسط بیمه، معیارهایی وجود دارد که اصلی ترین آن، ضروری بودن آزمایش برای بیمار از نظر پزشک معالج است. برای مثال، اگر فردی برای تشخیص سرطان پروستات به آزمایش خون موسوم به آنتی ژن ویژه پروستات ((PSA نیاز داشته باشد می تواند این آزمایش را بدون هزینه انجام دهد اما اگر فرد دیگری، بدون تجویز پزشک متقاضی انجام همین آزمایش باشد باید 33 دلار بابت آن پرداخت کند. این در حالی است که برخی فعالان حوزه سلامت این آزمایش را برای تشخیص زودهنگام سرطان پروستات برای همه مردان ضروری و پوشش آن توسط بیمه را به نفع سلامت جامعه می دانند. جالب اینجاست که عدم پوشش برخی آزمایش ها توسط بیمه موضوعی است که عده ای به تازگی به آن پی برده اند. پس از آن که طی دو سال پاندمی، اکثر مردم انجام آزمایشات پزشکی خود را به تعویق انداخته بودند، حالا با شلوغ شدن مجدد آزمایشگاه ها بسیاری از مردم از کشف عدم پوشش همه آزمایش های پزشکی توسط بیمه غافلگیر شده اند.

 

نمونه هایی از آزمایش هایی که از فهرست اوهیپ خارج شده اند

طی ده سال گذشته تلاش هایی در راستای خارج کردن آزمایش های غیر ضروری یا منسوخ از فهرست بیمه صورت گرفته که در نتیجه آن، انجام تعدادی از آزمایشات از جمله ام آر آی و سی تی اسکن لگن و زانو، یا آزمایش تشخیص کمبود اسید فولیک (به دلیل فراوانی اندک آن در کانادا)، از این فهرست خارج، و یا به موارد خاص محدود شده است. 

چه نهادی در این باره تصمیم گیری می کند؟

کمیته مشاور تکنولوژی سلامت انتاریو متشکل از مقامات نظارت بر کیفیت سلامت و خدمات درمانی استان که زیر مجموعه وزارت بهداشت قرار می گیرد، اصلی ترین گروهی است که چارچوب خدمات اوهیپ را پیشنهاد می دهد و خدمات و ابزار مورد نیازی  را که باید تحت پوشش بیمه قرار گیرد تعیین می کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید