اخباراخبار کانادا

بیمار کانادایی: بی توجهی پزشکان به دوز مسکن مخدر، باعث آسیب مغزی ام شد!

بریتیش کلمبیا – باربی تورس می گوید پس از مراجعه به بیمارستان منطقه ای کوتنای شرقی برای مداوای بیماری کرون در سال 2021، پزشکان ترکیبی از مسکن های مخدر مورفین، هیدرومورفون و کتامین را تجویز کردند. او دادخواستی را بر علیه  مقامات بهداشتی و سه پزشک تنظیم کرده و مدعی است که پزشکان با بی توجهی به دوز داروهای تجویز شده، باعث اوردوز و آسیب مغزی وی شده اند. 

کارشناسان می گویند این پرونده نمونه دیگری از خطای دارویی منجر به عواقب وخیم است و ممکن است بیشتر از آنچه تصور می کنید، اتفاق بیفتد.

در گزارش تحلیلی موسسه اقدامات دارویی ایمن کانادا (ISMP) در سال 2020 بیش از 7500 خطای دارویی منجر به آسیب طی 5 سال گذشته مورد بررسی قرار گرفت. در نزدیک به 86 درصد از این حوادث، آسیب خفیف بوده و تنها سه درصد منجر به آسیب شدید یا مرگ شدند. این تحلیل همچنین می گوید نزدیک به 66 درصد از حوادث در بیمارستان اتفاق افتاده اند. هیدرومورفون دارویی است که اغلب در حوادث منجر به آسیب شدید یا مرگ، دخیل بوده است.

در دادخواست تورس آمده است که او 16 ماه می 2021 به دلیل استفراغ و درد مربوط به کرون  در بیمارستان بستری شد. اولین پزشک حوالی ساعت 11:30 شب، مورفین و هیدرومورفون (با نام تجاری Dilaudid ) برای او تجویز کرد. تورس پس از آن، در مدت 12 ساعت 10 میلی گرم مورفین و 4 میلی گرم دیلادید دریافت کرد. اما پس از آن به او 20 میلی گرم دیگر کتامین و 6 میلی گرم دیگر دیلادید داده شد. یعنی در مجموع 40 میلی گرم داروی مسکن مخدر در طول 19 ساعت. 

مورفین و هیدرومورفون هر دو مواد افیونی هستند که برای تسکین درد استفاده می شوند، اگرچه هیدرومورفون به طور قابل توجهی قوی تر است. کتامین یک بی حس کننده است که برای مدیریت درد نیز استفاده می شود. 

در دادخواست تورس آمده است که دوزهای تجویز شده برای وی به دلیل اشکالات اداری در برگه های جداگانه مدیریت دارو ثبت شدند. کمتر از دو ساعت پس از دریافت آخرین دوز، تورس دچار اوردوز شد و کارکنان بیمارستان او را با سه دوز نالوکسون به هوش آوردند. اما او دچار آسیب مغزی شد.  

نامبرده به دلیل در جریان بودن پرونده از گفتگو با CBC و اظهار نظر خودداری کرد. لازم به ذکر است که ادعای وی در دادگاه ثابت نشده و هیچ یک از متهمان تاکنون به اتهامات وارده پاسخ نداده اند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید