مقالاتمقالات پزشکی

بیماری دیرینه ای که یک شبه خود را نشان می دهد: یک کمبود ساده اما پر عارضه

کلی ریسمن، زن جوان اهل انتاریو تجربه خود از یک بیماری ساده و اما پردردسر را برای وبسایت اینسایدر توضیح می دهد. 

صبح روز چهارشنبه پس از پیاده روی در هوای دلپذیر ماه می به خانه برگشتم و پس از صرف صبحانه معمول به محل کارم رفتم. اما پس از بازگشت به خانه و هنگام خواب با شرایطی غیر معمول مواجه شدم. 

روی پهلوی راستم خوابیده بودم که ناگهان در بازوی چپم احساس سوزن سوزن شدن و خواب رفتگی کردم. روی دست چپم هیچ فشاری نبود و از اینکه به خواب رفته بود متعجب شدم. سعی کردم با تکان دادن دست ها و کشش اعضای بدنم از این حالت خلاص شوم اما هیچ فایده ای نداشت. پس از آن دست چپم به خواب رفت. بعد از گذشت نیم ساعت از خواب رفتگی اعضای بدنم، خودم را متقاعد کردم که مشکل خاصی نیست و به خواب رفتم. صبح که از خواب بیدار شدم در هر دو بازو، دست چپ و راست و پاهایم احساس سوزش و خواب رفتگی کردم و با نگرانی خود را به اورژانس رساندم. در آن جا پزشک بدون انجام آزمایش و بدون تجویز دارو به من گفت این احساس ممکن است در نتیجه عفونت ویروسی در بدن ایجاد شده باشد. پس از گذشت چند روز و عدم بهبودی به متخصص داخلی مراجعه کردم و او یک آزمایش کامل برایم نوشت. در پنج روزی که تا آماده شدن جواب آزمایش منتظر بودم، بدنم ضعیف و ضعیف تر شد و دیگر قادر نبودم حتی پیاده روی های سبک و کوچک را انجام دهم. سرانجام روز موعود فرا رسید و جواب آزمایش حاضر شد: بدنم با کمبود شدید ویتامین B12 مواجه شده بود.

بنا به گفته دکتر ادوین سرانو- رزیدنت مغز و اعصاب بیمارستان جورج تاون- میزان 300 و زیر 200 پیکوگرام در میلی لیتر ویتامین B12 در بدن به ترتیب نشان دهنده سطح نرمال و کمبود ویتامین است. سطح این ویتامین در بدن من حدود 175 پیکوگرام در میلی لیتر بود، عددی که احتمالا یک شبه به این سطح پایین نرسیده است. به گفته دکتر برد کامیتاکی- استادیار مغز و اعصاب دانشکده پزشکی راجر رابرت وود جانسون، معمولا علایم بیماری وقتی بروز می کند که سال ها از کمبود ویتامین B12 در بدن گذشته و این کمبود درمان نشده باقی مانده است.

این بیماری در بسیاری از افراد در ابتدا بدون بروز علائم و نشانه آغاز می شود. در واقع، در اغلب موارد، کمبود ویتامین B12 تا زمان بروزعلائم، تشخیص داده نشده و در نتیجه درمان نمی شود از جمله علائم این بیماری می توان به خستگی، تورم زبان، سوزش دست و پا، دشواری در راه رفتن و کند شدن عملکرد شناختی بدن اشاره کرد.

کمبود ویتامین B12 اکثرا در نتیجه عدم مصرف کافی ویتامین یا عدم جذب آن در بدن ایجاد می شود. بیماری هایی نظیر گاستریت آترونیک یا بیماری سلیاک مانع از جذب ویتامین B12 در بدن می شود. از آن جایی که محصولات لبنی منابع غنی از ویتامین B12 به شمار می آیند، رژیم های غذایی وگان و گیاه خواری نیز می تواند باعث کمبود این ویتامین در بدن شود. اما خبر خوش اینکه درمان این بیماری بسیار راحت است: با تزریق ویتامین B12 و پس از آن مصرف مکمل های روزانه می توان این کمبود را جبران کرد.

ریسمن در گفتگو با وبسایت اینسایدر ادامه می دهد: تصور می کردم پس از گذشت یک هفته از مصرف داروها علائم بیماری ناپدید شود؛ اما تصوراتم اشتباه بود. به گفته دکتر سرانو، بدن برای ترمیم خود و تولید ویتامین به زمان نیاز دارد؛ زمان ترمیم و بازسازی بدن بین سه ماه تا یک سال به طول خواهد انجامید. در مورد من نیز این اتفاق افتاد، علائم من با وجود درمان و مصرف دارو، رو به وخامت گذاشت و شرایطی غیر قابل توصیف در زندگی من به وجود آمد. از جمله مشکلاتی که با آن روبرو شدم می توان به بی حسی و خواب رفتگی های متعدد در پاها، بی اشتهایی، فراموشی های کوتاه مدت و عدم تمرکز، سردرد و بی خوابی و تاری دید اشاره کرد. به گفته دکتر کامیتاکی افرادی که در رژیم غذایی خود از رژیم گیاهخواری استفاده می کنند نسبت به دیگران بیشتر در معرض کمبود ویتامین B12 قرار دارند.

مصرف کافی این ویتامین در دوران بارداری و شیردهی اکیدا توصیه می شود؛ زیرا میزان کافی ویتامین B12 برای رشد جنین و کودکان ضروری است و میزان مورد نیاز بدن با بالا رفتن سن افزایش می یابد. 

در صورت عدم درمان علائم، احتمال وارد آمدن آسیب های جبران ناپذیر به سیستم عصبی وجود دارد که از این میان می توان به دشواری در راه رفتن، گرفتگی دائمی عضلات، فقدان عملکرد حرکتی عضلات پاها اشاره کرد. همچنین عدم درمان به موقع می تواند توانایی تولید سلول های قرمز بدن -که خطر ابتلا به حمله قلبی را افزایش می دهد- و احتمال بروز زوال عقل را افزایش دهد. من بسیار خوش شانس بودم که به موقع اقدام کردم.

با گذشت 5 ماه از مشاهده اولین علائم، سرانجام تمامی نشانه های بیماری از بین رفت. نیرو و انرژی از دست رفته خود را باز یافتم، مه مغزی و بی حسی عضلانی از بین رفت و دوباره می توانم به پیاده روی بروم. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید