اخباراخبار جهان

بیش از 90 هزار نفر بالای 100 سال در ژاپن زندگی می کنند

به نقل از Facts: هر سپتامبر در ژاپن، یک جشن ملی برای بزرگداشت جمعیت سالمند این کشور به احترام آنها برگزار می شود.

ژاپن کشوری است که شهروندان آن به عمر طولانی معروفند، اما درست قبل از برگزاری این مراسم در سپتامبر 2022، تعداد افراد بالای 100 سال در این کشور به 90526 نفر رسید. این آمار براساس گزارش وزارت بهداشت، کار و رفاه ژاپن به دست آمده است.

این اولین بار در تاریخ این کشور است که جمعیت افراد بالای 100 سال در این کشور به بیش از 90 هزار نفر رسیده است که نسبت به سال 2021 بیش از 4 هزار نفر افزایش یافته است.

بیش از 80 هزار نفر از این صدساله ها زن هستند. فوسا تاتسومی 115 ساله که مسن ترین فرد ژاپن است یکی از این افراد به شمار می آید. در سال 1963 حداقل 153 نفر بالای 100 سال در این کشور وجود داشتند، اما تا سال 2012 تعداد این افراد به بیش از 50 هزار نفر رسید.

در ژاپن رسم بر این است که هر کسی به بالای 100 سال برسد، فنجان‌ های نقره‌ای و نامه ‌ای از نخست ‌وزیر هدیه می گیرد. اما طبق گزارش‌ ها در سال 2016 دولت تصمیم گرفت برای کاهش هزینه ‌ها، اندازه این فنجان ها را کاهش دهد و از نقره کمتر استفاده کند. دلیل این تصمیم، افزایش امید به زندگی در ژاپن و رشد جمعیت بالای 100 سال در این کشور اعلام شده است.

طبق گزارش Worldometer متوسط امید به زندگی در ژاپن 85 سال است که این رقم برای زنان حدود 88 سال و برای مردان تقریبا 82 سال است. در میان مردم کشورهای جهان، تنها مردم هنگ کنگ بیشتر از ژاپنی ها عمر می کنند. بسیاری از مردم معتقدند راز طول عمر ژاپنی ها، رژیم غذایی سالم و خدمات بهداشتی مناسب است؛ اما برخی دیگر معتقدند که ژن ژاپنی ها نقش مهمی در این میان ایفا می کند. اما این خبر لزوما برای دولت ژاپن خبر خوبی نیست. زیرا افزایش جمعیت مسن ژاپن به معنی افزایش مشکلات مالی برای دولت و مردم این کشور است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید