مقالاتمقالات اجتماعی

بیشتر از 6 بار نوشیدن مشروبات الکلی در طول هفته برای سلامتی مضر است، خصوصا برای زنان

 

براساس گزارش های جدید که منتشر شده است، بیش از 6 بار نوشیدن مشروبات الکلی در طول هفته، خطر ابتلا به بیماری های مختلف از جمله سرطان را افزایش می دهد. 

براساس این گزارش مصرف الکل در هر سطحی، تاثیر منفی بر سلامتی افراد دارد. از جمله بیماری هایی که به شدت تحت تاثیر مصرف مشروبات الکلی قرار دارند، می توان به بیماری های قلبی، انواع سرطان و سیروز کبدی اشاره کرد. 

تحقیقات جدید نشان داده اند که این تاثیرات منفی با افزایش مصرف مشروبات الکلی تشدید می شود، به گونه ای که حتی بیش از 3 بار مصرف الکل در طول هفته برای خانم ها زیان آور است. 

کاراترین پارادیس تحلیلگر سیاست گذاری در سازمان CCSA در این باره گفت: پیام این پژوهش این است که وقتی نوبت به الکل می رسد، هر چه کمتر بهتر. 

به عقیده متخصصان، زیان آور بودن الکل برای سلامتی سال هاست که توسط مراکز تحقیقاتی مختلف به اثبات رسیده است. زیرا چندین دهه است آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، نوشیدنی های الکلی را جزء مواد سرطان زا گروه 1 طبقه بندی کرده است. 

از این رو پزشکان و محققان زیادی معتقدند که نوشیدنی های الکلی باید دارای برچسب هشداردهنده سرطان باشند. 

پارادیس گفت که اکثر مردم نمی دانند که مصرف الکل حداقل با 7 نوع سرطان مختلف همراه است. به همین دلیل ما موظفیم در دستورالعمل های عمومی هشدارهای لازم را به آنها بدهیم. 

محققان دیگری نیز با مشاهده نتایج این تحقیق بر صحت آن تاکید کرده اند که از آن جمله می توان به دکتر فواد اقبال متخصص انکولوژیست پرتودرمانی اشاره کرد. 

 

مردم کانادا حق دارند بدانند

کارشناسان معتقدند که تلاش های بیشتری باید در این زمینه صورت بگیرد. آنها معتقدند که باید برچسب های هشداردهنده سرطان و تعداد دفعات مجاز نوشیدن مشروبات الکلی در طول هفته، بر روی بطری های این نوشیدنی ها ذکر شود. 

اقبال گفت: مصرف کنندگان حق انتخاب دارند، اما شواهد مختلفی نشان داده اند که اگر به فردی هشدار داده شود که مصرف ماده ای به سلامتی او آسیب می رساند و ممکن است سرطان زا باشد، به احتمال زیاد در تصمیم گیری در مورد مصرف آن ماده تجدیدنظر خواهد کرد. 

پاردایس می گوید که آخرین دستورالعمل نوشیدن مشروبات الکلی در سال 2011 منتشر شده و از آن زمان تاکنون شواهد مرتبط با مسایل بهداشتی ناشی از مصرف الکل، بسیار تغییر کرده است. به همین دلیل 4 کمیته برای به روزرسانی این دستورالعمل ها تشکیل شد.

آنها ده ها مطالعه مرتبط با مسایل الکل و سلامتی را مورد بررسی قرار دادند که از آن جمله می توان به داده های مرگ و ناتوانی بین سال های 2017 تا 2019 که توسط سازمان آمار کانادا منتشر شده اند، اشاره کرد. 

 

منظور از یک بار نوشیدن چیست؟

در کانادا یک نوشیدنی استاندارد حاوی 13.45 گرم الکل خالص است که بسته به نوع نوشیدنی متفاوت است. 

نوشیدنی اندازه (میلی لیتر) درصد حجمی الکل
یک شات ویسکی 43 40%
یک جام شراب 142 12%
یک بطری 

نوشیدنی سیب (cider)

 

341

 

5%

یک بطری آبجو 341 5%

 

نتایج این تحقیقات نشان داد که تا 2 بار نوشیدن مشروبات الکلی در طول هفته، تاثیر چندانی بر سلامتی فرد ندارد؛ بین 3 تا 6 بار نوشیدن تا حدی برای سلامتی زیان آور است؛ اما بیش از 6 بار، تاثیرات منفی نوشیدن الکل بر سلامتی را به شدت افزایش می دهد. 

 

نوشیدن مشروبات الکلی خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد 

یافته های جدید که به طور قابل توجهی با دستورالعمل های سال 2011 CCSA متفاوت هستند، بیش از 10 مرتبه نوشیدن مشروبات در هفته برای زنان و 15 مرتبه برای مردان را پیشنهاد نمی کنند. 

پارادیس می گوید که این نسبت ها در دستورالعمل 2011 متفاوت (بیشتر) بود، زیرا در آن زمان تصور می شد که نوشیدن الکل برای بیماری های قلبی عروقی مفید است؛ اما تحقیقات جدید نشان داده اند که احتمالا این گونه نیست. 

او گفت: ما در مطالعات خود متوجه شدیم که مصرف الکل در سطوح پایین، نقش چندانی در محافظت از بدن در برابر بیماری های قلبی عروقی ندارد و در سطوح بالاتر نیز تاثیر منفی دارد.

براساس این گزارش مصرف الکل در کانادا سالانه باعث مرگ حدود 7000 نفر در اثر سرطان می شود.

 

الزام برچسب گذاری مشروبات الکلی

براساس گزارش ها، مصرف بیش از حد الکل در سال های گذشته در کانادا افزایش یافته است. 

به همین دلیل پاردایس و سایر نویسندگان این گزارش معتقدند که باید خطرات مصرف مشروبات الکلی روی بسته بندی آنها ذکر شود و میزان استاندارد مصرف مشخص شود. 

پارادیس گفت مردم باید بدانند تا چه اندازه می توانند مشروبات الکلی در طول هفته مصرف کنند و اگر چنین برچسبی وجود نداشته باشد، آنها نمی توانند این کار را انجام دهند.

این دستورالعمل احتمالا در پاییز امسال به صورت رسمی منتشر می شود.

https://www.cbc.ca/news/health/drinking-health-risks-study-1.6565723

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید