علم و دانش

به‌ زودی در برخی کشورها تماس تلفنی حین پرواز ممکن می ‌شود

کمیسیون اروپا قصد دارد تا تابستان سال آینده امکان برقراری تماس با اینترنت نسل پنجم را در پروازها ایجاد کند. مسافرانی که در سراسر اروپا پرواز می ‌کنند، از جون 2023 می ‌توانند حین پرواز در هوا تماس تلفنی برقرار کنند. با تصویب قوانین جدید، دیگر به مسافران نخواهند گفت تلفن‌ هایشان را در طول سفر در حالت پرواز قرار دهند.

این کمیسیون در بیانیه ‌ای اعلام کرد: بر اساس تصمیم اجرایی، ارتباطات سیار از جمله پیام‌ رسانی، برقراری تماس تلفنی و خدمات ارتباطات داده‌ ای برای مسافرانی که داخل اروپا سفر می ‌کنند در هواپیماها مجاز می ‌شود. این خبر جدید در ارتباط با تصمیم اجرایی این کمیسیون در مورد ارتباطات سیار در هواپیماها، راه را برای گسترش خدمات نسل 5 هموار می کند.

برای استفاده از این خدمات، تجهیزات شبکه ‌ای ویژه‌ ای به نام پیکوسل که ارتباط را با استفاده از شبکه‌ ماهواره برقرار می کند، لازم است.

در حال حاضر به علت آن‌که امکان دارد سیگنال‌ های تلفن در تجهیزات و ارتباطات داخلی هواپیما و همچنین سامانه راهبری فرود تداخل ایجاد کنند، استفاده از تلفن همراه در هواپیما ممنوع است.

مجموع بسامدهای استفاده شده در شبکه تلفن همراه نسل پنج (5 جی)، با بسامدهای این سامانه‌ های هواپیمایی تفاوت دارد، یعنی امکان تداخل آن‌ ها با هم خیلی کم است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید