اخباراخبار کانادا

به زودی؛ ادای سوگند شهروندی کانادا فقط با یک کلیک اینترنتی! 

اتاوا- از ماه جون، شهروندان جدید کانادا می توانند بدون نیاز به حضور در برابر قاضی، سوگند شهروندی ادا کنند. تغییر پیشنهادی، بخشی از تلاش های وزارت مهاجرت و شهروندی برای کاهش زمان پردازش و جبران عقب ماندگی ها می باشد. 

با این حال، منتقدان هشدار می ‌دهند که این اقدام، سنت چندین دهه‌ ای را برای تازه واردین تغییر می دهد. آنها تاکید می کنند ادای سوگند از راه دور، ارزش و مفهوم شهروندی کانادا را تضعیف می کند. 

دانیال برنهارد، از مخالفان این سیستم می گوید: کلیک کردن روی شرایط و ضوابط  و همچنین برای ادای سوگند شهروندی به اندازه ایجاد حساب کاربری در فیسبوک یا تیک تاک راحت است و این واقعا شرم آور است. 

طبق برنامه دولت فدرال، انتظار می رود این تغییر به عنوان بخشی از مدرن سازی و دیجیتالی کردن سیستم پردازش، زمان انتظار را از 21 ماه به 3 ماه کاهش بدهد. 

ادای سوگند از سال 1947 یک الزام قانونی برای کسب تابعیت کانادا بوده و یک تعهد رسمی توسط متقاضیان شهروندی برای پیروی از قوانین کشور و انجام وظایف شهروندی است.

.

 

بر اساس تغییر پیشنهادی، وزیر مهاجرت می تواند به متقاضیان اجازه بدهد از راه دور و نه لزوما در حضور یک قاضی مهاجرت، سوگند ادا کنند. 

در حال حاضر، مراسم ادای سوگند بصورت گروهی و در کلیه روزهای هفته برگزار می شود. مقامات وزارت مهاجرت می گویند این مساله مردم را وادار می کند از کار و مدرسه مرخصی بگیرند  و یک روز حقوق خود را از دست بدهند. 

متقاضیان شهروندی باید یک فرآیند غربالگری سختگیرانه را طی کنند تا اطمینان حاصل شود تمام الزامات، از جمله سه سال حضور فیزیکی طی پنج سال قبل از زمان درخواست را، دارند. افراد بین 18 تا 54 سال نیز باید به هر یک از زبان های رسمی مسلط باشند و قبل از حضور در مراسم ادای سوگند در آزمون شهروندی قبول شده باشند. 

لازم به ذکر است که از اپریل 2020 و شروع پاندمی به اینسو، مراسم ادای سوگند بصورت مجازی برگزار شده است.  سیستم مجازی به شهروندان جدید اجازه می دهد گواهینامه کتبی را بصورت آنلاین، مقابل دید یک مقام رسمی که عمدتا قاضی مهاجرت می باشد، امضاء کنند. از آن زمان به اینسو 15 هزار و 290 نفر از 15 هزار و 457 شهروند جدید بصورت آنلاین سوگند ادا کرده اند. 

اما تغییرات پیشنهادی به شهروندان جدید اجازه می دهد تعهدنامه کتبی را بدون حضور شاهد امضاء کنند. 

عموم مردم 30 روز برای ارائه بازخوردها و نقطه نظرات خود در باره تغییرات پیشنهادی، فرصت دارند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید