اخباراخبار جهان

بسیج نیروهای ذخیره ارتش روسیه؛ تهدید پوتین به حمله اتمی بلوف نیست!

مسکو- ولادیمیر پوتین، رئیس ‌جمهور روسیه هفت ماه پس از حمله به اوکراین و در پی شکست های تحقیرآمیز اخیر در جبهه جنگ، دستور بسیج نسبی نیروهای ذخیره ارتش روسیه را صادر کرد.  اولین بسیج از زمان جنگ جهانی دوم، مطمئنا به تنش ‌ها با حامیان غربی اوکراین، دامن می ‌زند. این دستور همچنین باعث شد روس ها به سرعت برای ترک کشور اقدام کنند. 

پوتین در سخنرانی تلویزیونی خود، ضمن هشدار به غرب در مورد استفاده از تمام ابزارهای در اختیار گفت که در مورد استفاده از توانایی هسته ای برای دفاع از خاک روسیه بلوف نمی زند.  

تعداد کل نیروهای ذخیره فراخوان شده، می تواند به 300 هزار نفر بالغ شود. 

بسیج نیروهای ذخیره، حتی اگر نسبی باشد، باعث ایجاد ناامیدی در میان روس ها شده است. مدت کوتاهی پس از سخنرانی پوتین، رسانه های روسی از افزایش تقاضا برای بلیط هواپیما به مقصد خارج از کشور خبر دادند. 

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه تاکید کرد، تنها کسانی که تجربه رزمی مرتبط داشته باشند، فراخوان خواهند شد. وی افزود که حدود 25 میلیون نفر با این معیارها مطابقت دارند، اما تنها حدود یک درصد از آنها بسیج خواهند شد.

یادآور می شود که حملات متقابل اوکراین طی ماه جاری، ابتکار عمل نظامی را از روسیه ربوده و بخش وسیعی از مناطق تصرف شده توسط روسیه را آزاد کرده است. سرعت ضدحملات اوکراین باعث شد نیروهای روسی، زره پوش ها و سایر سلاح ها را در یک عقب نشینی عجولانه، رها کنند. 

دستور بسیج  یک روز پس از آن صادر شد که مناطق تحت کنترل روسیه در شرق و جنوب اوکراین اعلام کردند قصد دارند الحاق دائمی به روسیه را به رفراندوم بگذارند. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید