مقالاتمقالات پزشکی

بریس دندانی باعث شد زن جوان به دندان مصنوعی روی بیاورد

به گزارش ایران جوان و به نقل از hollywoodunlocked یک زن جوان اهل جورجیا فاش کرد که از 20 سالگی به دلیل اینکه دندان هایش توسط بریس (ارتودونسی) دندانی خراب شده، مجبور به استفاده از دندان مصنوعی شده است. 

شاین دان 31 ساله در تیک تاک در این باره صحبت کرد، هدف او این است که به انگ استفاده از دندان های مصنوعی پایان دهد. دان می گوید که از 15 سالگی برای رفع مشکلات دندانی به ارتودونسی پناه برده است. اما ارتودونسی برای او چندان خوش یمن نبود و به جای اینکه باعث رفع مشکلات دندانی اش شود، عملا باعث پوسیدگی دندان های او شد. دان بیش از یک دهه است که برای حل مشکل دندان های خود مبارزه می کند و امیدوار است روزی بتواند ایمپلنت های دندانی داشته باشد.

دان اعتراف کرد که مشکلات دندانی او از سن 17 سالگی شروع شده اند، یعنی زمانی که پوسیدگی لثه و دندان های او عملا آشکار شد. مشکلات دندانی دان به قدری شدید بودند که او برای غذا خوردن مشکل داشت و در عرض یک ماه 15 پوند وزن کم کرد. دندان پزشک دان با توجه به وضعیت دندان ‌هایش، استفاده از پروتزهای مصنوعی را به او پیشنهاد کرد؛ زیرا هزینه ترمیم دندان های دان بسیار بالا بود و او از پس پرداخت آنها برنمی آمد. 

دان درباره این تجربه تلخ می گوید: «پزشکم گویا سادیسم داشت و از کشیدن دندان ‌های من لذت می ‌برد. بعد از اینکه دندان هایم را کشیدم، تازه فهمیدم چه اتفاقی برایم رخ داده است».

دان یک حساب کاربری GoFundMe راه ‌اندازی کرده تا هزینه ‌های دندان ‌پزشکی ‌اش را تامین کند. او علاوه بر این در دو جا کار می کند و سعی می کند در هزینه ‌هایش صرفه‌ جویی کند تا بتواند پول لازم برای ایمپلنت دندان هایش را جمع آوری کند. دان برای این کار به 33 هزار دلار پول نیاز دارد که تاکنون 10 هزار دلار آن را جمع آوری کرده است. فالوورهایش در این زمینه از او حمایت کرده اند و او امیدوار است با برملا کردن راز خود، حمایت های بیشتری دریافت کند. 

پوسیدگی دندان یک مشکل رایج در بین افرادی است که از ارتودونسی (بریس) استفاده می کنند، زیرا بریس ها تمیز کردن صحیح دندان ها را سخت می کنند. معمولا ذرات غذا بین براکت ها و سیم های ارتودونسی گیر می افتند و از آنجایی که آنها دسترسی فرد به تمام قسمت های دندان را در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن دشوار می کنند، نقش زیادی در پوسیدگی دندان ها دارند.

در هنگام استفاده از گزارش hollywoodunlocked آمده است:

رعایت چند نکته زیر در زمینه جلوگیری از پوسیدگی دندان هنگام استفاده از بریس به شما کمک می کنند:

  • مرتب مسواک بزنید: بعد از هر وعده غذایی و میان وعده، با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید و یک برس نرم، دندان های خود را مسواک بزنید. حتما اطراف براکت ها و سیم های ارتودونسی دندان های خود را تمیز کنید و از مسواک بین دندانی برای تمیز کردن فاصله بین دندان ها و سیم ها استفاده کنید.
  • روزانه نخ دندان بکشید: با استفاده از نخ دندان فاصله بین دندان ها و اطراف بریس ها را کاملا تمیز کنید. با این کار ذراتی که با مسواک زدن تمیز نشده اند، به راحتی از بین دندان های شما پاک می شوند.
  • استفاده از غذاهای شیرین و اسیدی را محدود کنید: غذاهای شیرین و اسیدی خطر پوسیدگی دندان را افزایش می دهند. از این رو بهتر است سعی کنید مصرف غذاها و نوشیدنی های شیرین و اسیدی مانند آب نبات، نوشابه و نوشیدنی های ورزشی را محدود کنید.
  • از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده کنید: پس از مسواک زدن، دهان خود را با دهانشویه حاوی فلوراید بشویید. دهانشویه علاوه بر اینکه باعث تقویت دندان ها می شود، از پوسیدگی دندان ها نیز جلوگیری می کند.
  • به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید: معاینات منظم دندانپزشکی در افرادی که دارای ارتودونسی دندانی هستند بسیار مهم است. زیرا پزشک در صورت معاینات مکرر، هر گونه پوسیدگی در دندان های شما را خیلی زود شناسایی می کند و قبل از اینکه دیر شود می تواند برای ترمیم آنها اقدام کند. 

دندانپزشکان معمولا از راهکارهای ویژه ای برای رفع مشکل پوسیدگی دندان در حین ارتودونسی استفاده می کنند. یکی از این راه ها قرار دادن وارنیش فلوراید روی دندان ‌ها و دیگری استفاده از ابزارهای دندان ‌پزشکی خاص برای تمیز کردن اطراف بریس ‌ها است. 

پیروی از توصیه های متخصص ارتودنسی و رعایت بهداشت دهان و دندان، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و سایر مشکلات دندانی هنگام استفاده از بریس، بسیار مهم است.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید