اخباراخبار کانادا

برنامه مهاجرت اقتصادی برای جذب کارآفرینان، راهی برای سوء استفاده از سیستم مهاجرت کانادا

دولت فدرال به شدت سعی دارد کارفرینان را برای آوردن سرمایه و راه اندازی کسب و کار در کشور جذب کند، اما منتقدان این برنامه مدت هاست درباره تبدیل شدن آن به راهی برای سوء استفاده از سیستم مهاجرتی هشدار می دهند. 

این کارآفرینان تحت برنامه مهاجرتی ویزای استارت آپ کانادا (SUV)  ، با سرمایه و ایده های بزرگ به کانادا می آیند تا در نهایت اقامت دائم را دریافت کنند. 

دولت فدرال، تعداد ویزاهای SUV  (شامل کارآفرین و اعضای خانواده وی) را از 1000 در سال 2022 به 3500 در سال جاری و 5000 در سال 2025  افزایش داده است. 

با اینکه این برنامه نقش مهمی در اشتغالزایی در کانادا ایفا می کند اما کمتر تحت بررسی دقیق قرار گرفته است. منتقدان می گویند توسعه سریع این برنامه، نگرانی ها در مورد سوء استفاده احتمالی از آن برای ورود به کانادا را بیشتر کرده است. 

سونیل شارما، مدیر عامل Techstars  مستقر در تورنتو می گوید: آنچه این برنامه انجام داده این است که که به متقاضیان مهاجرت به کانادا اجازه داده در ازای پرداخت پول، از درب پشتی وارد کشور بشوند. 

برنامه SUV که بطور آزمایشی در سال 2013 راه اندازی شد، برخلاف روند معمول مهاجرت اقتصادی کانادا، که جذب افراد جوان تر و دارای تحصیلات عالی را در اولویت قرار می دهد، بر جذب مهاجران دارای سرمایه و غالبا بدون تحصیلات عالی، متمرکز شده است.  

یکی از ضعف های این برنامه که در سال 2018 به دائمی تبدیل شد، اینکه متقاضیان موفق ملزم به اجرای طرح های تجاری خود پس از دریافت اقامت دائم نیستند. SUV جایگزین برنامه قدیمی شد که اقامت مشروط سه ساله را به افراد با حداقل دارایی خالص 300 هزار دلار ارائه می کرد.

.

و آنها را ملزم می نمود فروشگاه، رستوران و یا سایر مشاغل مستقل کوچک را قبل از کسب اقامت دائم راه اندازی کنند. 

تحت برنامه های سنتی مهاجرت تجاری، مقامات وزارت مهاجرت مسئول ارزیابی شایستگی طرح تجاری هستند، اما این وظیفه در برنامه SUV بر اساس تخصص تجاری و سرمایه گذاری به گروه های تعیین شده شخص ثالث، سپرده شده است.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید