مقالاتمقالات اقتصادی

برنامه تغذیه مادران کم درآمد و چالش های دسترسی به آن

 

بیانکا ویلیامز از تلاش برای یافتن فروشگاهی که طرح مزایای غذای فدرال برای مادران کم درآمد و فرزندان شان را بپذیرد یا فروشگاهی که محصولات باکیفیت داشته باشد، خسته شده بود.

به همین دلیل او که ساکن میلواکی است و هفت فرزند (از جمله دو کودک شیرخواره) دارد، در ماه نوامبر تصمیم گرفت که به غذاهای منجمد شکرگزاری و کمک های غذایی خانواده و دوستانش روی بیاورد.

بیش از 6 میلیون نفر در ایالات متحده از مزایای برنامه تغذیه مکمل ویژه زنان و کودکان، که معمولا به عنوان WIC شناخته می شود، بهره مند می شوند. اما تهیه محصولات تازه، شیر خشک و سایر اقلام مغذی مورد تایید WIC همیشه آسان نیست.

نزدیک ترین فروشگاه والمارت که نزدیک محل سکونت ویلیامز بود در سال 2016 بسته شد. او گفت که از آن زمان به بعد تهیه اقلام مورد تایید برنامه WIC برای او سخت شده است.

ویلیامز در مورد دسترسی به اقلام مورد تایید این برنامه گفت: «صادقانه بگویم من بعضی اوقات اصلا از مزایای این طرح استفاده نمی کنم، زیرا دسترسی به خواربار فروشی و پیدا کردن فروشنده ای که WIC را بپذیرد بسیار سخت است».

اقلام مورد تایید WIC را برخلاف کوپن های غذا، نمی توان به صورت آنلاین خریداری کرد؛ اگر چه چند ایالت کار آزمایشی را در این زمینه شروع کرده اند. الزامات پیچیده شرکت در WIC  فعالیت فروشگاه های کوچک تر و خواربارفروشان معروف را در این زمینه دشوار کرده است. با این وجود برخی از ایالت ها پس از خروج فروشندگان در طول پنج سال گذشته از این طرح، به دلیل بسته شدن در طول همه گیری یا تغییرات در این برنامه، سعی در گسترش آن دارند.

آن سندرز مدیر سیاست و برنامه‌ های منافع عمومی در موسسه غیرانتفاعی Just Harvest پنسیلوانیا گفت: «این تنها برنامه‌ای است که حداقل در منطقه ما، یک خواربارفروش بزرگ می ‌تواند در آن شرکت کند. از سال 2019 ایالت ما شاهد زیان خالص 353 فروشنده بوده است».

اگر چه برنامه WIC با برنامه تغذیه تکمیلی کودکان (SNAP) که معمولا به کوپن غذا معروف است، متفاوت است؛ اما هر دو زیر نظر وزارت کشاورزی ایالات متحده هستند. اما شرکت کنندگان SNAP می توانند تقریبا هر کالایی را که می خواهند خریداری کنند؛ صرف نظر از ارزش غذایی آن. اما در برنامه WIC ایالت ها از دستورالعمل های فدرال برای انتخاب محصولات و مقادیری که فروشندگان ملزم به حمل آن هستند استفاده می کنند؛ برندهایی که معمولا در لیست های مورد تایید WIC یافت می شوند عبارتند از: Cheerios، Juicy Juice و Similac.

بسیاری از فروشگاه‌ های کوچک با هدف تامین نیازهای جامعه اطراف خود در WIC شرکت می ‌کنند، اما طبق گفته انجمن ملی خواربارفروشان که برای فروشگاه‌ های مستقل لابی می‌کند، این کار برای این فروشگاه ها هزینه در بر دارد.

استفانی جانسون معاون روابط دولتی این انجمن گفت: «این کار لزوما به هیچ وجه برای آنها پول ساز نیست و حتی شرکت در این طرح برای برخی فروشگاه ها زیان آور است..

برنامه های WIC به طور آهسته در حال انتقال از کوپن های کاغذی به مزایای الکترونیکی هستند که به عنوان eWIC  شناخته می شوند. استفاده از این کوپن ها برای خریداران آسان‌تر است، اما به دلیل ارتقا صندوق ها برای فروشگاه ها هزینه بردار است؛ به همین دلیل برخی فروشگاه ها در جورجیا از این طرح خارج شدند».

مایکل گی صاحب فروشگاه  Food Freshکه تنها فروشگاه مواد غذایی در یک روستای جورجیا است، گفت که الزامات eWIC  برای تجزیه و تحلیل اقلام واجد شرایط بسیار وقت گیر است. با این وجود برای اینکه کودکان در منطقه محل سکونت او به مزایای این طرح دسترسی داشته باشند، هنوز هم تحت پوشش این طرح کار می کند. 

حتی برخی فروشگاه های زنجیره ای بزرگ هم در WIC شرکت نمی کنند، زیرا قادر به برآورده کردن الزامات این طرح نیستند. به عنوان مثال فروشگاه Trader Joe در بیانیه ای به آسوشیتدپرس گفت که اکثر محصولات آن برند با معیارهای برنامه WIC همخوانی ندارند.

برایان هارپر-تیبالدو سخنگوی تارگت گفت که تنها حدود نیمی از فروشگاه های تارگت WIC را می پذیرند، زیرا این برنامه الزامات خاصی دارد. او گفت که فروشگاه ‌های کوچک تر ممکن است فضای قفسه کافی برای برآورده کردن حداقل نیازهای این طرح را نداشته باشند.

اشلی یانسی اخیرا بعد از تلاش بسیار توانست یک شیرخشک را برای دخترش در یک فروشگاه تارگت تهیه کند که در 30 مایلی خانه او در داگلاسویل جورجیا قرار است؛ چون به او گفته شد که فروشگاه های نزدیک محل سکونت او، تحت پوشش این طرح قرار ندارند.

او در مورد تلاش خود برای استفاده از مزایای طرح WIC در فروشگاه تارگت گفت: «واقعا خجالت آور است، وقتی کسی اینقدر توانایی مالی داشته باشد تا ده ها مایل برای تامین نیازهای خود برود، دیگر چه لزومی دارد که در طرح WIC شرکت کند!».

یانسی اتومبیل ندارد و به همین دلیل خریدهای آنلاین را ترجیح می دهد. از این رو بیشتر از مزایای طرح SNAP برای خرید آنلاین استفاده می کند. 

این چالش ها باعث شده اند که وزارت کشاورزی ایالات متحده در حال بررسی یک قانون پیشنهادی باشد که موانع پیش روی خرید آنلاین در این طرح را از بین می برد. 

از طرف دیگر به گفته مقامات، در ایالت هایی که تعداد فروشگاه های WIC به شدت کاهش یافته است، مناطق روستایی بیشتر متضرر شده اند. به همین دلیل آنها قصد دارند برنامه های خاصی را برای رفع این موانع در این مناطق به اجرا بگذارند.

تصمیمات ایالتی نیز در این زمینه کارساز خواهند بود و انتظار می رود برخی از موانع پیش روی این طرح را بردارند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید