اخباراخبار کانادا

بررسی نقد فیلم “752 یک عدد نیست” از زبان nationalpost.com

بهترین راه برای درک یک تراژدی وحشتناک، بررسی آن در سطح شخصی است. ما به حکم انسان بودن خود، نمی توانیم مرگ میلیون ها نفر را تحلیل کنیم، شاید بتوانیم از نظر فکری چنین اتفاقی را درک کنیم، اما پی بردن به ابعاد وحشتناک آن برای ما غیرممکن است. اما همه می توانند تصور کنند که از دست دادن یکی از نزدیکان چه حسی دارد.

به نظر می رسد بابک پیامی کارگردان فیلم 752 یک عدد نیست، نیز چنین تصوری داشته است و براساس این اصل، این فیلم را ساخته است. در این فیلم، فاجعه سقوط جت مسافربری اوکراینی از دید حامد اسماعیلیون دندانپزشک تورنتویی که همسر و دخترش را در این فاجعه از دست داد، مورد بررسی قرار می گیرد.

پرواز PS752 در 8 ژانویه 2020 با دو موشک توسط سپاه پاسداران سرنگون شد. مقامات ایران در ابتدا دلیل این حادثه را مشکلات فنی هواپیما اعلام کردند. اما پس از چند روز اعلام کردند که این هواپیما توسط موشک های سپاه سرنگون شده است؛ هر چند حتي گزارش نهايي سازمان هواپيمايي كشوري ايران مبني بر اينكه چرا اين موشک ها شليك شده بودند، بسیار محتاطانه بود.

اما هیچ چیزی نمی تواند حامد اسماعیلیون را تسکین دهد، او خاطرنشان می‌کند که هیچ شکلی از عدالت، قصاص یا غرامت نمی‌تواند 176 فردی را که در آن روز بیگناه جان خود را از دست دادند، زنده کند. با این وجود او احساس می کند که مجبور است برای خود و بقیه خانواده های قربانیان این فاجعه به دنبال پاسخ باشد.

فریم این فیلم کوچک و شخصی است. ما کلیپ‌ های خبری را می‌بینیم، اسماعیلیون را می بینیم که از طریق Zoom  (همه‌گیری اندکی پس از سقوط شیوع پیدا کرد) با مقامات دولتی صحبت می‌کند. در صحنه ای از فیلم شهر کی یف را می بینیم، جایی که پرواز به مقصد آن در حرکت بود. در تمام صحنه های فیلم، تنهایی حامد اسماعیلیون به شکلی دلخراش مخاطب را ناراحت می کند. چندین بار فیلم های دختر نه ساله اش را می بینیم که در حال دلقک بازی یا تمرین پیانو است. در یک صحنه، او جرات می کند کامپیوتر همسرش را روشن کند؛ آخرین چیزی که او جستجو کرده این است که «در کارت عروسی چه چیزی بنویسیم»، ایمیلش هنوز باز است.

اما در آخرین طنز تلخ داستان، روسیه به اوکراین حمله می کند؛ آن هم درست زمانی که این کشور مصرانه سعی دارد عدالت را در مورد این پرواز اجرا کند. جنایات جنگی که در فاصله کوتاهی در داخل مرزهای این کشور رخ می دهند، باعث می شوند که حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی از دید مقامات و مردم این کشور کم کم محو شود. و … اینجاست که دوباره حامد اسماعیلیون می ماند و راهی طولانی که باید به تنهایی طی کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید