مقالاتمقالات سیاسی

برخی نمایندگان لیبرال مجلس: صلاح حزب و کانادا در استعفای ترودو است! 

یادداشت هفته به قلم: شاکه آیوازیان – اینطور که به نظر می رسد، پیامدهای شکست غافلگیرکننده لیبرال ها در انتخابات میاندوره ای تورنتو-سنت پاول که به از دست رفتن یکی از کرسی های ثابت لیبرال ها در سی سال گذشته انجامید، همچنان گریبانگیر حزب لیبرال است. بخصوص که بسیاری از کانادایی ها این انتخابات میاندوره‌ای را به منزله رفراندومی برای ترودو و سیاست های لیبرال تلقی کردند.

هر روز از گوشه و کنار صدای نارضایتی مردم و حتی نمایندگان لیبرال مجلس و حامیان این حزب از عملکرد ترودو به گوش می رسد. بسیاری از آنها آینده حزب لیبرال را در گروی کناره گیری ترودو از سمت رهبری و انتخاب یک فرد جدید با دیدگاه های جدید، می دانند. 

وین لانگ، نماینده لیبرال مجلس از نیوبرانزویک که برای انتخاب مجدد نامزد نشده، اولین عضو جناح لیبرال بود که از ترودو خواست از سمت خود کناره گیری کند. او در ایمیلی که به همکاران خود ارسال کرد، نوشت: برای آینده حزب و منافع کشور به رهبری جدید و جهت گیری جدید نیاز داریم. رای دهندگان با صدای بلند و واضح اعلام کردند خواهان تغییر هستند و من با ایشان موافق هستم! 

طی هفته گذشته، چندین وزیر سابق لیبرال و کریستی کلارک، نخست‌ وزیر سابق بریتیش کلمبیا، همگی از ترودو خواسته ‌اند از سمت خود کناره‌ گیری کند، در حالی که بسیاری از وزرای لیبرال فعلی علنا ​​حمایت خود را از ترودو اعلام کرده‌ اند.

کاترین مک کنا نیز به صف نمایندگانی که خواهان یک رهبر جدید برای حزب شان می باشند پیوسته است. مک کنا که در سال های 2015 تا 2021 در کابینه ترودو خدمت کرده، گفت: حزب لیبرال در مورد یک شخص نیست، بلکه در مورد ارزش هایی است که به آن ها پایبند است. زمان ایده های جدید و رهبر جدید فرا رسیده است. 

ترودو، اما بی توجه به نارضایتی ها، به صراحت اعلام کرده که خیال کناره گیری ندارد. او ادعا کرد هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن دارد و همچنان متعهد به ایجاد یک کانادای بهتر است! 

مشکل اینجاست که ترودو نمی تواند بپذیرد که نتیجه انتخابات میاندوره ای و نظرسنجی های اخیر، نشان‌دهنده نارضایتی رای دهندگان از سیاست ها و کارهایی است که ترودو و دولت لیبرال در کشور انجام داده و قصد ادامه آن را دارند. 

چندین رسانه همچنین گزارش داده اند که جورج چاهال، نماینده لیبرال از کلگری و هشت نماینده دیگر خواستار تشکیل جلسه فوری برای بحث در مورد نتایج انتخابات و استراتژی آینده حزب شده اند. 

این در حالیست که نمایندگان مجلس با توجه به تعطیلات تابستانی پارلمان، به حوزه های انتخابی خود بازگشته اند و باید با رای دهندگان روبرو شوند. 

جالب است که لیبرال های فدرال اکنون در حال تجربه چیزی هستند که بسیاری از کانادایی ها طی چند سال زمامداری ترودو آن را تجربه کرده اند. اینکه ترودو حاضر به گوش دادن به آنها نیست! 

نارضایتی های درون گروهی هنوز به سطح شورش علیه نخست وزیر نرسیده و تا انتخابات فدرال بعدی بیش از یک سال باقی مانده است. با فرض بر اینکه جاگمیت سینگ، رهبر حزب نیودموکرات همچنان به زد و بند با دولت لیبرال ادامه داده و از لوایح آن در مجلس حمایت می کند، احتمال کناره گیری ترودو پایین است. 

یک نظرسنجی جدید نشان می دهد که تنها چهار نفر از هر 10 کانادایی فکر می کنند توافق بین لیبرال ها و NDP برای بقای دولت ترودو در قدرت تصمیم درستی بوده است.  

دیدگاه کانادایی ها نسبت به شخص سینگ و حزب نیودموکرات از زمان انعقاد توافق، تغییر کرده و میزان حمایت فروکش کرده است. به طوری که 32 درصد از پاسخ دهندگان گفتند نظرشان به سینگ و حزب او در مقایسه با سال 2022 ، منفی شده است. 

ترودو تقریبا برای یک دهه نخست وزیر بوده است، اما سال گذشته به ویژه دوران سختی را پشت سر گذاشته است. حزب او با فاصله زیاد از محافظه کاران اپوزیسیون عقب مانده است و نظرسنجی ها نشان می دهد که اکثر کانادایی ها خواهان کناره گیری او هستند. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید