مقالاتمقالات سیاسی

برخورد سیاسی کانادا با فوتبال به شدت سیاسی ایران! 

پس لرزه های تدارک و سپس لغو بازی دوستانه تیم های ملی فوتبال کانادا و ایران همچنان ادامه دارد. از اعلام خبر بازی که قرار بود 5 جون در ونکوور برگزار شود تا لغو آن سیل اظهار نظرهای مسوولین ورزشی، سیاستمداران دو کشور، مدیران و بازیکنان تیم ها و علاقمندان به فوتبال روان بوده است. 

طبق آخرین خبرها، کانادا پاناما را برای دیدار تدارکاتی جایگزین ایران کرده است. اما بپردازیم به ماجرای بازی با ایران:

مسلما علاقمندان به فوتبال و بخصوص عاشقان تیم ملی فوتبال ایران، به چند و چون ماجرا واقف هستند و اخبار مربوطه را دنبال می کنند. هدف این سرمقاله ارائه خبر و گزارش جدید نیست. بلکه انعکاس بازخوردهای مختلف و بخصوص پاسخ به افرادی است که معتقدند نباید فوتبال و سیاست را با یکدیگر در آمیخت! 

البته سیاست از ورزش جداست؛ هدف ورزش پیوند دادن است و نه تفرقه انداختن! اما این در مورد فضای ورزشی به شدت وابسته به حاکمیت صدق نمی کند. هرچقدر هم که مایل باشیم آن را نادیده بگیریم! 

نخست وزیر جاستین ترودو، شهردار ونکوور، سیاستمداران و بخصوص نمایندگان محافظه کار مجلس عوام، تصمیم فدراسیون فوتبال کانادا برای میزبانی ایران را در حالی که خانواده های قربانیان پرواز سرنگون شده اوکراین همچنان عزادار بوده و خواهان دریافت غرامت از جمهوری اسلامی می باشند، اشتباه و به منزله مشروعیت بخشیدن به رژیم دانستند.

 

عده ای می گویند کانادا با این تصمیم ایرانی های کانادا را از تماشای بازی تیم ملی ایران محروم کرد و بس! اما آیا در حالی که ده ها زوج جوان، کودکان و دانشجویان ایرانی مسافر هواپیمای اوکراین جان شان را در این جنایت وحشیانه از دست دادند، تماشا نکردن بازی فوتبال این قدر غیرقابل تحمل و آزاردهنده است؟! 

این بازی که برای آن بیش از 40 هزار بلیت فروخته شد، از نظر مالی برای فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی سودآور بود. به اذعان حمید استیلی (سرپرست تیم ملی) نزد خبرگزاری تسنیم، فدراسیون فوتبال ایران می توانست از این بازی دوستانه حداقل 200 هزار دلار (پس از کسر هزینه های سفر) درآمد کسب کند.

وی اعتراف کرد که ایران با بیش از 20 تیم ملی دیگر برای بازی دوستانه مذاکره کرد ولی همگی خواهان دریافت وجه از ایران بودند و نه بالعکس! 

حال، نهادهای جمهوری اسلامی که به طور مستقیم و غیرمستقیم بر تیم های ورزشی کشور سلطه دارند، کانادا را به نقض شعار سیاسی نبودن ورزش متهم کرده و خواهان 10 میلیون دلار غرامت بابت لغو یکجانبه بازی می باشند. 

سردار آزمون، با انتقاد تند از لغو بازی گفت: بازیچه فدراسیون کانادا شدیم… این حق ورزشکارای عزیز کشورم نیست نتوانند بازی های بزرگ را انجام بدهند و یا به فکر بازی کردن برای یک کشور دیگر باشند…

مسلما حق ورزشکاران پرافتخار ایرانی این نیست. اما این حق را فدراسیون های ناکارآمد و نهادهای رسمی از ورزشکاران گرفته اند و نه کانادا یا فدراسیون های خارجی!

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید