مقالاتمقالات اجتماعی

بدون وکیل به دادگاه می روید؟ گرایش روزافزون مردم به انجام امور حقوقی بدون مشاور! 

وقتی زندگی زناشویی 15 ساله فرح جینها با شکست مواجه شد، او هرگز تصور نمی کرد فرایند طلاق منجر به یک نبرد قانونی هشت ساله شود که در سال 2021 با یک محاکمه 18 روزه به اوج رسید و او را به تنهایی در مقابل تیم حقوقی حرفه ای شوهر سابق اش قرار داد. 

جینها که با حق الزحمه 200 هزار دلاری وکیل اش مواجه شده بود، شخصا مجبور شد مراحل طلاق خود را در دادگاه بریتیش کلمبیا پیش ببرد. 

این زن 53 ساله که اکنون در تورنتو زندگی می ‌کند، گفت: مطمئنا نگران بودم، اما در عین حال مصمم بودم. من حرفه ام را رها کردم. در خانه ماندم و بچه هایم را بزرگ کردم. اما شوهر سابق ام می خواست همه چیز را تصاحب کند. این منصفانه نبود! 

جینها برای نمایندگی خود در دادگاه، مدتی مرخصی گرفت  و با مطالعه بلاگ های آموزشی حقوق عمومی و درخواست کمک از کارشناسانی مانند جان پل بوید، خود را آماده کرد. پس از پایان دادرسی، او حتی به فکر ادامه تحصیل در دانشکه حقوق افتاد. جینها همچنان به ورود به حرفه paralegal  فکر می کند. 

جینها در دادرسی چند صدهزار دلاری پیروز شد، اما چالش هایی که با آنها روبرو بود، الهام بخش او شد تا یک گروه و پادکست به نام Smart Girls’ Guide to BC Family Law  را راه اندازی کند تا به زنان دیگری که در شرایط مشابه قرار داشتند، کمک کند. 

به گفته جنیفر لیچ، از دانشگاه ویندزور، تجربه جینها در دادگاه های مدنی رایج تر است. لیچ می‌ گوید تعداد افرادی که خود را در دادگاه نمایندگی می ‌کنند به حدی افزایش یافته است که تقریبا 50 درصد از کل پرونده‌ های مدنی در این کشور را شامل می شود. لیچ می‌ افزاید: یک محاکمه یک هفته ای می تواند بین 50 هزار دلار تا 80 هزار دلار هزینه داشته باشد. وقتی شرکت ‌های حقوقی بزرگ برای هر ساعت 1000 دلار چارج می کنند، مردم از عهده پرداخت آن بر نمی آیند. 

بحران در حقوق خانواده

بر اساس مطالعه ‌ای که در سال 2013 توسط جولی مک فارلین، بنیانگذار NSRLP انجام شد، نرخ نمایندگی یا وکالت شخصی در برخی دادگاه‌ های خانواده تا 80 درصد بود. طبق گزارش سال 2021، نزدیک به 60 درصد از افراد درگیر در دادگاه های مدنی و خانواده، کمتر از 30 هزار دلار در سال درآمد داشتند و نتوانستند به مشاوره حقوقی رایگان دسترسی داشته باشند. اکثر آنها، سیستم قضایی را ناعادلانه توصیف کردند. 

مدافعان می گویند افزایش تعداد افرادی که بدون وکیل در دادگاه ها حضور می یابند، مشکل ساز و نگران کننده است.  زیرا اغلب یک طرف دعوی با حداقل اطلاعات حقوقی را در مقابل یک وکیل حرفه ای قرار می دهد. 

رابرت باومن، رئیس دادگاه استیناف بریتیش کلمبیا اذعان دارد که در حوزه حقوق خانواده با بحران جدی مواجه هستیم. 

باومن و لیچ، هر دو موافق اند که مردم به دلیل هزینه های بالا مجبور به انجام امور حقوقی خود می شوند.

گزینه های ارزان تر

چشم پوشی از وکیل ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه ها شود، اما کارشناسان در باره پیامدهای آن هشدار می دهند. 

کریستوفر مک فرسون، دبیر انجمن حقوقی بریتیش کلمبیا می‌ گوید، افرادی که وکیل اختیار نمی کنند، به دلیل فقدان تجربه، وقت دادگاه را تلف کرده و بار اضافی بر دوش قضات می گذارند. 

لیچ نیز موافق است و می گوید بسیاری از این افراد با رویه ها و اصطلاحات حقوقی آشنا نیستند و قانون را آنطور که باید درک نمی کنند. آنها حتی مکالمه بین وکلا و قضات را به درستی درک نمی کنند. 

مک فرسون می افزاید: شما در صورت نمایندگی خود در دادگاه با موقعیت های بسیار استرس زا سرو کار خواهید داشت. 

اما خوشبختانه جایگزین های مقرون بصرفه تر وجود دارد. از جمله مشاوران حقوقی که حدود 75 تا 250 دلار در ساعت حق الزحمه دریافت می کنند.  

لیچ پیشنهاد می کند وکلا خدمات حقوقی را از حالت پکیج خارج کرده و به موکلان خود اجازه بدهند تنها از خدمات حقوقی که خود قادر به انجام شان نیستند، استفاده کنند. برای مثال موکل بایستی بتواند شخصا تحقیقات را انجام داده و نقش فعال تری در روند دادرسی، از جمله طرح سوال از شاهدان ایفا نماید.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید