اخباراخبار کانادا

بدتر شدن وضعیت تورم مواد غذایی در کانادا

به گزارش ایران جوان و به نقل از blogto هر چند مصرف کنندگان کانادایی مدتهاست با تورم بی سابقه سروکار داشته اند، اما گویا قرار نیست تورم به این زودی ها روند کاهش به خود بگیرد، زیرا آمارها نشان می دهند که تورم حداقل در بخش مواد غذایی همچنان افزایشی است.

براساس آمارها سرعت رشد قیمت کالاهای اساسی تا ماه گذشته روند کاهشی به خود گرفته بود، اما گویا از آن موقع همه چیز دوباره تغییر کرده است.

زیرا براساس آخرین شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) که توسط اداره آمار کانادا در روز سه شنبه منتشر شد، آوریل اولین ماهی که بعد از ژوئن 2022 مجددا شاهد تورم قیمتی برخی کالاها بوده است.

این شاخص که به بررسی تغییر قیمت کلی کالاهای اساسی در کانادا می پردازد، از رقم 4.3 در ماه مارس در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، به رقم 4.4 در ماه آوریل رسید؛ که بسیار فراتر از حد انتظار بود.

در ادامه گزارش blogto آمده است:

گزارش منتشر شده توسط اداره آمار کانادا خاطرنشان می‌ کند که این تورم به دلیل افزایش قیمت اجاره، نرخ بهره وام مسکن و قیمت بنزین است؛ اما گویا افزایش نرخ چند کالای اساسی دیگر نیز در این تورم نقش داشته است.

افزایش قیمت سبزیجات تازه در ماه آوریل نسبت به ماه مارس کاهش یافته است که البته این کاهش بیشتر مدیون کاهش قیمت کاهو است که سال گذشته افزایش قیمتی بی سابقه ای را تجربه کرد.

اما این اصل در مورد تمام میوه ها و سبزیجات تازه صدق نمی کند و به طور مثال قیمت پرتقال در این مدت افزایش سرسام آوری را تجربه کرده است.

از طرف دیگر جالب این است که این تورم جدید تنها 6 استان را هدف قرار داده است و به همین دلیل استان های آلبرتا، ساسکاچوان و منیتوبا بیشترین ضربه را از این تورم جدید دیده اند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید