املاک و مسکنمقالات

بحران مسکن کانادا چگونه حل می شود؟

به نقل از The Star 

کانادایی ها اکنون بیش از هر زمان دیگری، برای یافتن یک مسکن مناسب که نیازهای آنها را برآورده کند با مشکل مواجه هستند.

بر اساس جدیدترین داده های موجود از اکتبر 2022 نرخ اجاره مسکن در کانادا 1.9 درصد افزایش یافته است و به دلیل اینکه در مدت مشابه سال گذشته نیز افزایش 3.1 درصدی را تجربه کرده است، در فاصله بین سال های 2021 تا 2022 به طور متوسط 5.4 درصد رشد یافته است. 

بازار فروش خانه نیز وضعیت مناسبی ندارد، زیرا هر چند متوسط قیمت ملک در کانادا سال گذشته به طور متوسط 15.4 درصد کاهش یافته است، اما به دلیل افزایش شدید نرخ بهره وام مسکن، بسیاری از صاحبان خانه ها، خصوصا خانه اولی ها در مضیقه قرار گرفته اند. اگر این روند ادامه یابد، چالش‌ های مسکن در کانادا بسیار بدتر می ‌شود و در نهایت منجر به افزایش نابرابری ‌های اجتماعی و مسایل اجتماعی اقتصادی گسترده ‌تر می ‌شود که مقابله با آنها به مراتب دشوارتر است.

شواهد نشان می دهند که فرصت چندانی باقی نیست و ما باید از این فرصت منحصر به‌ فرد برای بهبود بازار مسکن کانادا استفاده کنیم.

همه گیری کووید-19 کاتالیزوری برای رشد اقتصاد دیجیتال بود و باعث شد میلیون ها کانادایی به دورکاری روی بیاورند. در حال حاضر، بسیاری از کارفرمایان کانادایی به استخدام افرادی می پردازند که هر کدام در نقطه ای از کانادا زندگی می کنند. کانادایی ها نیز از این فرصت استفاده کردند و خیلی ها برای بهبود شرایط کاری و کاهش هزینه های نسبی زندگی خود، به مناطق ارزان تر نقل مکان کردند. اما همین امر در مقیاس کلان باعث شد که موضوع چالش مسکن که قبلا فقط به مراکز شهری بزرگ اختصاص داشت، اکنون به یک مشکل بزرگ در سراسر کشور تبدیل شود. 

دولت ها به تنهایی نمی توانند چالش های مسکن را برطرف کنند.

در عین حال رشد جمعیت که تا حد زیادی به دلیل افزایش جمعیت مهاجران است، باعث افزایش سرسام ‌آور تقاضای مسکن شد و بالتبع افزایش شدید هزینه ها در بخش های تملک و اجاره را به همراه داشت. شرکت وام مسکن و مسکن کانادا تخمین می زند برای اینکه وضعیت بازار مسکن در کانادا به اوایل قرن بیستم برگردد، باید سرعت ساخت مسکن به شدت افزایش یابد و تا سال 2030 حداقل 3.5 میلیون واحد مسکن جدید در کانادا ساخته شود. این تعداد مسکن جدید به تریلیون ها دلار سرمایه گذاری نیاز دارد.

اما تنها این نیست، این تعداد مسکن جدید به سرمایه گذاری های زیرساختی قابل توجهی نیاز دارند؛ فاضلاب، جاده‌ دسترسی، شبکه ‌های برق، حمل ‌و نقل عمومی، دسترسی به اینترنت و مدرسه، تنها برخی از زیرساخت هایی هستند که توسعه ساخت و ساز مسکن، سرمایه گذاری در آنها را اجتناب ناپذیر می کند.

این نشان می دهد که هیچ دولتی به تنهایی قادر به رفع این وضعیت نخواهد بود. استراتژی ملی مسکن دولت فدرال، تنها پیش زمینه ای است برای آنچه که باید در این حوزه انجام شود. از طرفی هماهنگی کامل دولت‌ های فدرال، استانی، منطقه ‌ای و شهری، و حمایت و همسویی آنها با سایر ذینفعان، تنها کلید رفع این مشکل است. 

در واقع ما به بسیج گسترده همه نیروهای محرک محلی، منطقه ای و ملی نیاز داریم تا بازار ساخت و ساز مسکن را به حرکت دربیاوریم. تمام فعالان صنعت ساخت و ساز، جامعه مدنی و دولت ها (اعم از فدرال، استانی، منطقه ای، شهری و بومی) باید با هم متحد شوند تا بتوانیم بر این مشکل بزرگ فائق آییم.

در ادامه گزارش تورنتو استار آمده است:

تجربیات تاریخی نشان داده اند که بحث و رایزنی در مورد مسایل بزرگ اجتماعی و ملی، تا حد زیادی به رفع آن مسایل کمک می کند. کافی است کمی به عقب برگردیم در سال 1966، Estates General of French Canada  تشکیل شد، این مجموعه ای از کنفرانس ها بود که هزاران ذینفع را از کبک، آکادیا و انتاریو گرد هم جمع می کرد تا برای آینده کشور تصمیم گیری کنند. 

این تجربه موفق باعث شد که دولت کبک در سال 1995 یک Estates General را در مورد آموزش تشکیل دهد؛ در این کمیسیون عمومی که با مشارکت ذینفعان امر تشکیل شد، موضوع نوسازی و بهبود سیستم آموزشی کبک مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. شرایط امروز جامعه نشان می دهد که می توان با استناد به این نتایج تاریخی موفق، همین کار را برای مقابله با چالش ملی مسکن انجام داد.

در این صورت تمام ذینفعان محلی، منطقه ‌ای و استانی در یک جلسه گرد هم جمع می شوند و هر شرکت‌ کننده می تواند راهکار خود را برای مقابله با بحران مسکن ارائه دهد. در نهایت اگر چنین اجلاسی با تعهدهای قابل ارزیابی و گزارش ‌دهی در کوتاه ‌مدت، میان‌ مدت و بلندمدت همراه باشد، می تواند نتایج ارزنده ای را به بار بیاورد. در این صورت نه تنها می توان از تضاد منافع جلوگیری کرد، بلکه می توان با تقسیم وظایف، زودتر به هدف رسید.

سخن آخر

وقتی صحبت از مسکن به میان می ‌آید، چالش ‌ها بسیار زیاد هستند، اما ریسک ها و خطرات پیش رو به مراتب از آنها بیشتر هستند. اما اگر ذینفعان کانادایی در حوزه مسکن بتوانند با هم متحد شوند، ما فرصت حل این مشکل را خواهیم داشت. هر چند این امر مستلزم سازش و بحث ‌های صریح و بی پرده است، اما در نهایت می ‌تواند با بهبود استانداردهای زندگی، کانادا را به بهشتی واقعی تبدیل کند.

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید