مقالاتمقالات سیاسی

بحران محبوبیت و آینده مبهم‌ جاستین ترودو در انتخابات پیش رو

ترودو تقریبا یک سال است که در نظرسنجی‌ها با اختلاف دو رقمی پایین‌تر از حریفان حزبی خود قرار گرفته است. وضعیت ترودو که در گذشته محبوبیت زیادی داشت، اکنون به حدی وخیم است که برخی از اعضای بلند پایه حزب لیبرال معتقدند ممکن است بهتر باشد ترودو کناره‌گیری کند تا فرصتی برای فرد دیگری فراهم آید. با توجه به وخامت وضعیت سیاسی جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، احتمالات باقی ماندن وی در این سمت در آینده نزدیک کم رنگ تر شده است. ترودو در سال های اخیر با موجی از مشکلات جدی مواجه بوده که محبوبیت وی را به شدت کاهش داده است. از جمله این موارد می توان به اتهامات متعدد فساد اداری، نقض قوانین انتخاباتی و سوء مدیریت در بروز بحران کرونا اشاره کرد که بارها مورد انتقاد قرار گرفته است. همچنین بحران اقتصادی و افزایش شدید تورم در کانادا بار تازه ای بر دوش دولت ترودو گذاشته است.

نتایج آخرین نظرسنجی ها نشان می دهد که حمایت مردمی از ترودو به میزان قابل توجهی کاهش یافته و محبوبیت وی پایین تر از رقبای اصلی خود قرار دارد. حتی برخی اعضای حزب لیبرال که ترودو را حمایت می کنند نیز اخیرا ابراز نگرانی کرده و بر احتمال کناره گیری وی تاکید ورزیده اند. در این میان حزب محافظه کار کانادا فرصت مناسبی پیش رو می بیند تا با انتخاب رهبر قوی تر در انتخابات آتی کنترل دولت را در اختیار بگیرد. بنابراین ترودو باید راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت پیدا کند تا آینده خود را تضمین نماید.

همزمان، بحران اقتصادی فعلی با افزایش شاخص تورم و هزینه‌های زندگی موجب نارضایتی بیشتر مردم شده است. سیاست‌های انرژی ترودو هم مورد انتقاد قرار گرفته و تایید برخی طرح‌های مذهبی و اجتماعی منجر به بروز مخالفت‌ها شده است. این مسایل چالش‌های جدی برای آینده سیاسی ترودو ایجاد کرده است. ترودو برای بازگشت و کسب دوره چهارم حکومت، کمتر از ۱۷ ماه فرصت دارد تا انتخابات بعدی را برگزار کند. مشکل اینجاست هیچ‌ کدام از اقدامات او تاکنون برای بهبود وضعیتش موثر نبوده است. لیبرال‌ها تلاش کرده‌اند تمامی امکانات سیاسی را علیه محافظه‌کاران مورد استفاده قرار دهند تا بتوانند شکاف را کم کنند. مشکلات ترودو تا حدودی شبیه بایدن و رهبران برخی کشورهای اروپای غربی است که با خشم مردمی مواجه‌اند. در این بین حزب محافظه‌کار با رهبری پرشور پیر پویلیور به عنوان یک رهبر محبوب مردم، توانسته جایگاه خود را در میان مردم تحکیم بخشد. پویلیور به طور مستمر بر ضعف‌ها و اشتباهات دولت ترودو تاکید می‌کند. با توجه به فاصله زمانی کم باقی‌مانده برای برگزاری انتخابات، ترودو باید دست به اقدامات بزرگی بزند تا بتواند وضعیت خود را بهبود ببخشد. در غیر این صورت با شکست در انتخابات روبه‌رو خواهد شد. 

 

 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید