مقالاتمقالات اجتماعی

بحران اوکراین خطرات قاچاق و بهره کشی جدیدی را برای زنان و کودکان ایجاد می کند

ماشا ساخنو پس از یک سفر سه ماهه دلخراش از زادگاهش در کیف اوکراین، به روستایی آرام در انتاریو رسیده است. او به یاد می آورد که با صدای بسیار بسیار مهیب موشک ها و بمب ها بیدار شد: مثل یک کابوس بود. ما نمی توانستیم تصور کنیم چه اتفاقی افتاده است. ساخنو و مادرش در 24 فوریه در جستجوی ناامید کننده مکانی امن از خانه خود فرار کردند. او گفت که شرق اوکراین سال ها صحنه نبردهای جنگی بوده است، اما خانواده ‌اش هرگز انتظار نداشتند که جنگ به پایتخت کشیده شود. آن ها ابتدا به لهستان و سپس به آلمان فرار کردند. او می گوید: ما دو روز در ورشو بودیم، سپس به برلین رفتیم…. و بعد فکر کردیم، شاید به آمریکا پرواز کنیم؟ یا به سمت کانادا؟ بعد از آن باید چه کار کنیم؟ داوطلبان آن ها را به محل امن راهنمایی کردند و غریبه ها در طول مسیر به آن ها پیشنهاد کمک کردند، اما ساخنو معتقد است که او یکی از خوش شانس ها بوده است. 

با توجه به اینکه وضعیت در اوکراین به سرعت در حال تغییر است و بسیاری از اوکراینی ها، به ویژه زنان و کودکان، در کشورهای همسایه آواره شده اند، آژانس های امدادی زنگ خطر را در مورد خطرات بهره کشی جنسی و قاچاق انسان به صدا در آورده اند. 

ساخنو می گوید: در آلمان، در حالی که یک شب به تنهایی در خیابان ها قدم می زدم، دو مرد به صورت جداگانه با پیشنهاد کمک به من نزدیک شدند و پرسیدند چه کار می کنی؟ اهل کجایی؟ من می توانم در رابطه با خانه، به تو کمک کنم. تو می تونی به خونه من بیای. با شنیدن این جملات، صورتم شبیه پوکر فیس بود و گفتم باشه، ممنون، خداحافظ. ساخنو پس از ورود به کانادا، در یک گروه فیس بوکی پستی ارسال کرده بود و از یک خانواده میزبان درخواست کرده بود. او می گوید آن زمان او پیشنهاد عجیبی دریافت کرده است: شما می توانید به تورنتو بیایید و من کلید آپارتمانم را به شما می دهم و می توانید در آپارتمان من تنها بمانید. خیلی عجیب بود. این موارد از نوع موقعیت ها و پیشنهادهایی هستند که آژانس های سازمان ملل متحد و سازمان های غیردولتی ای نظیر CARE International درباره آن هشدار داده اند.

خطرات واقعی ای وجود دارد که زنان و کودکان خسته، شوکه شده و آسیب دیده، که در شرایط فزاینده ناامیدی هستند با سوء استفاده بیشتری مواجه شوند. دلفین پینو، هماهنگ کننده CARE International، گفت: ما به ویژه در مورد خطرات قاچاق کودکان بدون همراه و جدا شده نگران هستیم. بر اساس گزارش سازمان ملل، از شش میلیون اوکراینی که از زمان شروع جنگ از کشور گریخته اند، بیش از 90 درصد آن ها زن و کودک هستند. تعدادی تجاوز جنسی در آلمان و لهستان گزارش شده است و دولت های همسایه اوکراین آمادگی لازم برای این حجم از پناهندگان را ندارند. فقدان اطلاعات و فرآیندهای ثبت نام و ردیابی افرادی که از اوکراین به کشورهای همسایه وارد می شوند بسیار نگران کننده است.

اوکراینی ‌های فراری می ‌توانند به راحتی به دست قاچاقچیان جنسی بیافتند، مجبور به برده ‌داری مدرن شوند، یا با پیشنهاد پناهگاه در ازای ازدواج، به آغوش مردان کشیده شوند. جولی جونز؛ متخصص تحقیقات قاچاق انسان و کارآگاه سابق پلیس، گفت: زمانی که ما با یک بحران انسانی بزرگ روبرو هستیم، شرایط برای قاچاق انسان و برده داری مدرن آماده است. ما شاهد همه چیز هستیم، از بهره کشی جنسی گرفته تا افزایش خدمات جنسی خانگی، ازدواج اجباری و حتی قاچاق اعضای بدن. میزبان ساخنو یکی از بسیار کانادای ‌هایی است که برای کمک به اوکراینی ‌ها تلاش می ‌کند تا بتوانند دوباره روی پای خود بایستند. او ساخنو را در یکی از ده‌ ها گروه فیس ‌بوکی که میزبان ها را با افراد نیازمند تطبیق می ‌داد، پیدا کرد. او می گوید: آن ها در موقعیت بسیار آسیب پذیری قرار دارند. ممکن است به بودجه دسترسی نداشته باشند، ممکن است به نوعی احساس ناامیدی کنند، بنابراین فکر می کنم که شرایط حاضر، موقعیت های خطرناک زیادی را برای برخی از این مسافران ایجاد می کند. هر کسی که به آن ها کمک کند می تواند مانند یک پناهگاه به نظر برسد. هنوز، متاسفانه، بسیاری از افرادی که به نظر می رسد بیشترین کمک را ارائه می دهند، قاچاقچیان یا افرادی هستند که در شبکه های جنایی دخیل هستند.

کانادا متعهد شده است که تعداد نامحدودی از اوکراینی های فراری از جنگ را بپذیرد. مجوز کانادا-اوکراین برای سفرهای اضطراری (CUAET) ویزای موقت رایگان و تمدید شده را ارائه می دهد و به اوکراینی ها اجازه می دهد تا زمانی که به خانه امن خود برگردند، در کانادا کار و تحصیل کنند. با این حال، این مجوز درباره وضعیت پناهندگی صحبتی نمی کند و همراه با آن، دسترسی به حمایت های مالی دولتی و خدمات حرفه ای، مانند حمایت مسکن و مطابقت با حامیان مالی تایید شده را ارائه نمی دهد.

در فیس بوک، مدیران برخی از صفحات مشاوره هایی را ارائه می دهند، متقاضیان را بررسی می کنند، و پس از تطبیق اوکراینی ها با کانادایی هایی که فضایی در خانه های خود ارائه کرده اند، پیگیری های دوره ای انجام می دهند. صفحات دیگر اقدامات حفاظتی بسیار کمی انجام می دهند. ساخنو می گوید: جنگ بدترین چیزی است که می توان تصور کرد، اما مردم در زمان جنگ زیباترین چیزها هستند.

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید