مقالاتمقالات پزشکی

بحث و چالش بین دانشمندان و مخالفان در‌ مورد استفاده از ضد آفتاب!

استفاده از کرم‌ ضد آفتاب،  درست است یا غلط- فردی ادعا کرده بود پیام مهمی از طرف “خورشید” دارد. اگر از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنید، شما به طور واقعی خود را از مهم‌ترین جنبه‌ سلامتی یعنی قرار گرفتن در برابر نور محروم می‌کنید. این مرد که در شبکه‌های اجتماعی با نام کاربری “کاپیتان مورگان”  به عنوان عضوی از جنبش مخالف استفاده از کرم‌های ضدآفتاب است ادعا می‌کند استفاده از این محصولات ممکن است آسیب‌رسان باشد. طرفداران این ادعای در حال رشد معتقدند که مواد شیمیایی موجود در کرم‌های ضد آفتاب می‌توانند سبب سرطان شوند و استفاده از این محصولات می‌تواند به کمبود ویتامین دی منجر شود. اما متخصصان پوست هشدار می‌دهند که اطلاعات نادرست از سوی جنبش مخالف کرم‌های ضدآفتاب مشکل آفرین است و عدم استفاده از کرم‌های ضدآفتاب در واقع سبب بروز سرطان و سایر مشکلات خواهد شد.  برخی می‌گویند که استفاده از کرم‌های ضدآفتاب می‌تواند سطح ویتامین دی را کاهش دهد. اما افراد می‌توانند با مصرف مکمل‌های ویتامین دی، کمبود این ویتامین را جبران کنند. دکتر رزن در همین رابطه می‌گوید: خطر سرطان پوست بسیار بیشتر از خطر کمبود ویتامین دی است. 

نگرانی اصلی در مورد این جنبش این است که بر پایه اطلاعات نادرست بنا شده است. شواهد محکمی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از کرم ضد آفتاب باعث سرطان می شود. دکتر هاروی لوئی، متخصص پوست و استاد دانشکده پوست و علوم پزشکی دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور، در مصاحبه ویدیویی با سی تی وی می گوید اکنون اطلاعات فراوانی در دسترس است که تایید می‌کند اصلی‌ترین علت سرطان پوست، اشعه ماوراء بنفش ناشی از نور خورشید و همچنین نور مصنوعی است. 

دکتر لیندا شینگ نیز می گوید کرم‌های ضد آفتاب فروخته شده در کانادا به دقت آزمایش شده و ایمن هستند. متخصصصان پوست بر این نکته تاکید دارند که آگاهی عمومی در مورد خطرات نور خورشید و اهمیت محافظت از پوست بسیار ضروری است. باید به مردم یادآوری کرد که آسیب‌های ناشی از نور خورشید مانند چروک زودرس پوست، لکه‌های قهوه‌ای و حتی سرطان پوست بسیار شایع هستند و می‌توان با استفاده از کرم‌های ضد افتاب از بروز آنها جلوگیری کرد. برخی افراد به این باور رسیده‌اند که این محصولات خطرناک هستند و ترجیح می‌دهند از آنها استفاده نکنند. اما واقعیت این است که اگر به درستی استفاده شوند، ایمن و موثر هستند. آموزش و اطلاع رسانی در مورد اهمیت محافظت از پوست در برابر نور خورشید بسیار ضروری است. ما باید با ارائه اطلاعات دقیق و قابل اعتماد به مردم، آنها را تشویق کنیم تا از کرم‌های ضد آفتاب برای حفاظت از پوست خود استفاده کنند. پوشیدن لباس‌های محافظ در برابر نور خورشید، استفاده از کلاه، عینک آفتابی و حتی اجتناب از حضور در معرض نور خورشید در ساعات اوج آن نیز برای جلوگیری از آسیب پوست بسیار مهم هستند.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید