علم و دانش

با چند علامت خاموش دیابت نوع دو بیشتر آشنا شویم

در حالی که انواع خاصی از دیابت، مانند دیابت نوع 1، می تواند به سرعت ایجاد شود، شایع ترین نوع – دیابت نوع 2 – می تواند روند کندتری داشته باشد. نوع 2 به دلیل ترکیبی از عوامل از جمله ژنتیک و عادات غذایی طولانی مدت و ورزش ایجاد می شود. افرادی که اضافه وزن و زندگی کم تحرک دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. 

افراد دارای عوامل خطر ابتلا به دیابت، مانند سابقه خانوادگی یا اضافه وزن، بایستی به طور منظم مورد ارزیابی قرار گیرند. با پزشک خود در مورد انجام یک آزمایش خون ساده که می تواند بیماری را تشخیص دهد، صحبت کنید و به این نشانه های ظریف و بعضا پنهان دیابت توجه کنید.

تکرر ادرار

با دیابت نوع 2، بدن شما در پردازش گلوکز خون (که به عنوان قند خون نیز شناخته می شود)، دچار مشکل می شود و بدن با دفع آن در ادرار از شر آن خلاص می شود. تکرر ادرار یکی از علائم اولیه دیابت است.  

احساس تشنگی بیشتر 

ادرار زیاد نیز باعث می شود احساس تشنگی کنید. مردم از نوشیدنی هایی مانند آبمیوه، نوشابه یا شیر شکلاتی برای رفع تشنگی خود استفاده می کنند، اما این نوشیدنی های شیرین، باعث افزایش قند خون شده و چرخه دوباره آغاز می شود. 

کاهش وزن بدون ورزش یا رژیم غذایی 

اضافه وزن یک عامل خطر برای دیابت نوع 2 است، با این حال کاهش وزن نیز یکی از علائم مخرب این بیماری است. کاهش وزن از دو چیز ناشی می شود: از دست دادن آب بدن و از دست دادن مقدار زیادی کالری در ادرار. 

بد خلقی 

هنگامی که قند خون شما به هم می‌ خورد، احساس خوبی ندارید و ممکن است بدخلق شوید. در واقع، قند خون بالا (یا هایپرگلیسمی) می تواند علائمی شبیه افسردگی را تقلید کند.

بهبودی کند زخم و جراحت

بهبودی کند می تواند نشانه اولیه دیابت باشد. وقتی سطح قند خون بالاست، سیستم ایمنی به خوبی عمل نمی کند. 

بی حسی پاها

یکی از عوارض بالا بودن قند خون، آسیب نوروپاتی است که می تواند باعث بی حسی در پاها شود. اگرچه انواع مختلف نوروپاتی دیابتی می تواند بر افراد مبتلا به دیابت تاثیر بگذارد، اما تحقیقات نشان می دهد که بیش از نیمی از افراد مبتلا به دیابت به نوروپاتی محیطی مبتلا هستند، آسیب عصبی که معمولا پاها و گاهی اوقات دست ها و بازوها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید