اخباراخبار کانادا

با پیروزی فرانسوا لگو در انتخابات کبک؛ مهاجرت می تواند سبب درگیری با اتاوا باشد

کبک –  فرانسوا لگو و ائتلاف Avenir Quebec کبک برای دومین دوره متوالی، دولت اکثریت تشکیل می دهند. اما سیاست های مهاجرتی کبک و ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی در این استان می تواند تنش فیامبین کبک و دولت فدرال را تشدید کند. 

ائتلاف تحت رهبری لگو در پایان رای گیری دوشنبه 3 اکتبر، با کسب 89 کرسی از 125 کرسی مجلس قانونگذاری کبک، به پیروزی قاطع دست یافت. 

مارتین پاپیون، استاد علوم سیاسی در دانشگاه مونترال گفت توازن قدرت بین نخست وزیر جاستین ترودو و لگو ممکن است به نفع نخست وزیر کبک تغییر کرده باشد. نامبرده در مصاحبه اخیر خود گفت ترودو باید در برخورد با کبک و لگو که مدعی است نماینده همه کبکی ها می باشد، جانب احتیاط را رعایت کند، بخصوص که نظرسنجی های اخیر حاکی از حمایت فزاینده از رهبر جدید حزب محافظه کار کانادا یعنی پیر پویلیور است. پاپیون گفت: تنش با اتاوا در خدمت منافع دولت فدرال نیست، اما مطمئنا در خدمت منافع دولت کبک است.  

فرانسوا لگو طی مبارزات انتخاباتی، بارها در مورد مهاجرت صحبت کرده و حتی مدعی شد بالا بودن تعداد مهاجران بقای زبان فرانسه در استان را به خطر می اندازد. لگو از اتاوا خواست به کبک که در حال حاضر مهاجران اقتصادی را خود انتخاب می کند – اختیار بیشتری در مورد برنامه پیوند اعضای خانواده و کارگران موقت خارجی بدهد. 

از سوی دیگر آندره لکرو، استاد دانشکده مطالعات سیاسی دانشگاه اتاوا گفت بعید می داند دولت فدرال تسلیم خواسته های کبک بشود. وی گفت: در حالی که دولت فدرال چندفرهنگی را ترویج می کند، لگو از ادغام با محوریت زبان فرانسه و ارزش های مشترک، از جمله سکولاریسم حمایت می کند. این دیدگاه های متفاوت در مورد هویت و تنوع فرهنگی است که باعث درگیری با دولت فدرال شده است. از نظر وی این تفاوت همچنین می ‌تواند اختلافات بر سر لایحه 21 کبک که کارکنان بخش دولتی را از پوشیدن نمادهای مذهبی در محل کار منع می کند را تشدید نماید.  

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید