اخباراخبار جهان

با وجود گذشت سه هفته از اعتراضات ایران، هیچ نشانه ای از فروکش آنها دیده نمی شود.

اعتراضات گسترده در ایران که در واکنش به مرگ مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد  آغاز شد، در حال حاضر وارد سومین هفته خود شده است؛ با این وجود هیچ نشانه ای از فروکش این اعتراضات دیده نمی شود. دولت ایران اعلام کرده که هرج و مرج را در خیابان ها تحمل نخواهد کرد، این نشان می دهد که رژیم همچنان قصد دارد به سرکوب خشونت آمیز اعتراضات در ایران ادامه دهد. 

دستگاه دولتی ایران در این مدت با وجود اینکه ید طولایی در زمینه سرکوب مخالفانش دارد، هنوز نتوانسته این اعتراضات را سرکوب کند و یا روحیه معترضان را تضعیف کند. در عوض با اقدامت خود، همچنان باعث شعله ورتر شدن این اعتراضات شده است. روز پنج شنبه مقامات ایران در راستای به بیراهه کشاندن افکار عمومی، مادر یکی از نوجوانان معترضی را که در این اعتراضات توسط نیروهای امنیتی کشته شده، مجبور کردند اعلام کند دختر او در اثر خودکشی فوت کرده است. 

به عقیده اما گراهام هریسون خبرنگار ارشد بین المللی گاردین، این اعتراضات در نهایت ممکن به سه سناریوی زیر بیانجامند:

تغییر رژیم:

برخی از شعارهایی که در این اعتراضات مطرح می شوند بسیار فراتر از اعتراض به حجاب هستند و همان طور که مشخص است ماهیت رژیم را هدف گرفته اند. البته تغییر رژیم در ایران چندان ساده نیست و حمایت های گسترده داخلی و خارجی را می طلبد.

توافق و اعطای برخی امتیازات به مردم:

این سناریویی است که هر چند به صورت تئوری مطرح می شود، اما با توجه به مواضع اخیر رژیم و طولانی شدن اعتراضات، بعید به نظر می رسد که عملی شود.

پایان اعتراضات با سرکوب آن:

آنچنان که از شواهد و قراین پیداست، رژیم قصد دارد این سناریو را عملی کند. بازداشت هزاران نفر و کشتن صدها نفر، نشان می دهند که این بار نیز رژیم سیاست سرکوب حداکثری را در پیش گرفته است. 

هر چند ممکن است پایان این اعتراضات هر کدام از این سه سناریو باشد اما هیچ کدام از آنها برای رژیم ساده نیستند و هر کدام با هزینه های داخلی و خارجی زیادی همراهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید