اخباراخبار کانادا

با مرگ ملکه الیزابت دوم، اسکناس ها و سکه های کانادایی دچار چه تغییراتی خواهند شد؟

کانادایی ها عادت کرده اند که تصویر ملکه الیزابت دوم را بر روی پول خود ببینند، اما این وضعیت ممکن است پس از مرگ ملکه و رئیس دولت کانادا تغییر یابد. بانک کانادا؛ که اسکناس های کاغذی را چاپ می کند، اعلام کرد که به این تغییرات به صورت فوری ترتیب اثر داده نخواهد شد. بانک مرکزی همچنین اعلام کرد که اسکناس 20 دلاری فعلی که تصویر ملکه بر روی آن دیده می شود؛ در سال های آینده نیز در گردش خواهد بود و هیچ الزام قانونی ای جهت تغییر طرح در زمان تغییر پادشاه وجود ندارد.

وزیر دارایی، اسکناس های جدید از جمله موضوع پرتره را تایید می کند. مشخص نیست که آیا کانادایی ‌ها در نهایت تصویر پادشاه چارلز سوم را بر روی پول خود خواهند دید یا خیر. دیمیتری آناستاکیس؛ استاد تاریخ تجارت دانشگاه تورنتو گفت: نمی ‌دانم که آیا این کار را انجام خواهیم داد یا نه؛ چرا که تصویر ملکه فقط بر روی اسکناس 20 دلاری دیده می شود و کانادایی ‌ها ممکن است بخواهند این اسکناس را تغییر دهند. 

ضرابخانه سلطنتی کانادا که وظیفه تولید و توزیع سکه‌ های کانادا را بر عهده دارد اعلام کرد که دولت؛ صلاحیت انحصاری طراحی این سکه ها را در اختیار دارد. ضرابخانه همچنین اعلام کرد که از تصمیم و جدول زمانی دولت در مورد تعویض سکه تبعیت خواهد کرد. الکس ریوز؛ سخنگوی این ضرابخانه، گفت که وضعیت سکه ‌های در حال گردش، زمانی که پادشاه جدیدی بر تخت سلطنت می ‌نشیند، تغییری نمی کند. سکه هایی با چهره پدر ملکه؛ پادشاه جورج ششم، ده ها سال پس از مرگ او در گردش بودند. با این حال احتمال پدیدار شدن تغییرات بر روی سکه ها نسبت به اسکناس ها بیشتر است. به احتمال زیاد در یکی دو سال آینده تصویر پادشاه را بر روی سکه های ضرب شده جدید خود خواهیم دید، اما این اتفاق بستگی به ضرابخانه و برنامه های آن دارد.

مشخص نیست که آیا ضرابخانه تصاویری از شاه چارلز سوم برای ضرب سکه دارد یا اینکه پادشاه باید تصویر رسمی جدیدی را تعیین کند. تصویر پادشاه نمی تواند در همان جهتی باشد که ملکه ایستاده است؛ هر پادشاه جدید باید در جهت مخالف حکمران قبلی بایستد.

وجود تصویر پادشاه حاکم بر پول کانادا صرفا یک سنت بوده و هیچ قانونی برای انجام این کار وجود ندارد. اولین بار در سال 1935 بود که تصویر ملکه در قامت یک کودک در اولین سری اسکناس های بانک کانادا ظاهر شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید