اخبار کانادا

با داشتن دوستی مثل ترودو، به دشمن نیاز ندارید!

کانادا-  مایکل هیگینز با انتشار مقاله در نشنال پست، به دوستی خدشه دار شده جاستین ترودو با بیل مورنو پرداخته و می نویسد:

بیل مورنو زمانی دوست صمیمی و وزیر دارایی فدرال بود. مردی که لیبرال ها از او به عنوان ناجی اقتصادی یاد می کردند. اما این دوستی زمانی که ترودو مورنو را به عنوان یک لیبرال رندوم توصیف کرد، پایان یافت. ترودو همچنین مارک کارنی، رئیس سابق بانک مرکزی را با همین لقب خطاب کرد. همان کارنی، که زمانی به عنوان یکی از رقبای جایگزینی ترودو به عنوان رهبر حزب لیبرال شناخته می شد. او وقتی در کنوانسیون حزب لیبرال در سال 2021 ظاهر شد، از سوی نخست وزیر به عنوان یکی از بهترین و درخشان ترین افراد سراسر جهان توصیف شد به نظر می رسد ارزش کارنی در چشم ترودو به شدت کمرنگ شده است.

این می تواند نشانه بی ثبات بودن ترودو در دوستی و محبت باشد. اگرچه در مورد مونرو ممکن است دلیلی برای تغییر رویکرد وجود داشته باشد.

مورنو در کتاب خود به نام :

: Where To From Here

A Path to Canadian Prosperity

لیبرال های ترودو را متهم کرد که توصیه های صحیح اقتصادی را به نفع برنده شدن در مسابقه محبوبیت، کنار گذاشتند؛

در این کتاب، مورنو ترودو را به عنوان یک سیاستمدار باهوش تحسین کرد، سپس او را به عنوان فردی فاقد توانایی های مدیریتی و ارتباطات بین فردی محکوم کرد. هنگامی که مورنو در سال 2020 استعفا داد، ترودو گفت: در طول سال ها روی رهبری، توصیه ها و دوستی نزدیک او حساب کرده ام و مشتاقانه منتظرم که این رابطه در آینده ادامه پیدا کند.

اما هفته گذشته پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کاراز مورنو و کارنی به عنوان افرادی که در ایجاد بحران تورم کنونی با لیبرال ها مشارکت کردند، انتقاد کرد. در اینجا بود که ترودو گفت: وقتی رهبر محافظه کار از لیبرال های رندوم (کنایه به کارنی و مورنو) نقل قول می کند، به اشتباه می افتد.

ترودو با سایر وزرایش نیز رفتار مشابهی داشت. برای مثال به خانم ویلسون-ریبولد هنگام انتصاب وی به سمت وزیر دادگستری و دادستان کل گفت: بدانید که می توانید روی حمایت من حساب کنید.  اما این قبل از آن بود که ویلسون از تسلیم شدن به خواست نخست وزیر در رسوایی SNC – Lavalin خودداری کند.

به نظر می رسد تنها چیزی که بدتر از دشمن نخست وزیر بودن است، دوستی با اوست!

دوست ترودو بودن موضوعی بود که روز چهارشنبه هنگام حضور دومینیک بارتون، مدیر ارشد سابق شرکت مشاوره بین المللی مک کینزی، در مقابل کمیته پارلمانی مطرح شد. از سفیر سابق کانادا در چین در مورد اینکه آیا رابطه او با ترودو تأثیری بر اعطای 101.4 میلیون دلار به مک کینزی در قراردادهای مشاوره ای با ادارات فدرال از 2015 به اینسو داشته سوال شد.

بارتون گفت: ما دوست نیستیم، ما یک رابطه حرفه ای داریم و احترام متقابل برای یکدیگر قائل هستیم. من شماره تلفن شخصی او را ندارم و هرگز با او در اتاقی تنها نبودم برای اینکه شکی وجود نداشته باشد،  آنتونی هاوس فادر، نماینده لیبرال، از بارتون پرسید آیا کارت تولد با نخست وزیر رد و بدل کرده است یا خیر. پاسخ نه بود. آیا معاشرت خانوادگی وجود دارد؟ باز هم پاسخ نه بود؛

بنابراین به نظر می رسد حتی برای لیبرال ها هم این روز ها دوست نخست وزیر نبودن گزینه امن تری است، دوست نبودن همچنین به این معنی است که بعید است در مجلس مورد حملات رندوم نخست وزیر قرار بگیرند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید