علم و دانش

با تبدیل چربی ناسالم به نوع سالم در بدن می توان جوان تر و سالم تر ماند! 

آیا می دانستید بدن شما در واقع دارای سه نوع مختلف چربی است؟ درست است، انسان‌ ها بافت‌ های چربی قهوه‌ ای، بژ و سفید دارند و توانایی جدید برای تبدیل یکی به دیگری می‌ تواند انقلابی در پیشگیری از بیماری‌ های متابولیک ایجاد کند.

با خاموش کردن تعدادی از ژن‌ ها در سلول‌ های چربی سفید، آنها را می توان به سلول‌ های بسیاری از بافت‌ ها و اندام‌ های مختلف تبدیل کرد. پژوهشگران دانشگاه های کالیفرنیا و کپنهاگ در یک پروژه مطالعاتی جدید، چربی سفید را به چربی قهوه ای تبدیل کردند.

داشتن چربی قهوه ای برای انسان بسیار مفید است، اگرچه بسیاری از ما به دلایل سبک زندگی مدرن، چربی قهوه ای بسیار کمی داریم. چربی قهوه ای برای ایجاد گرما از طریق فرآیندی به نام ترموژنز، کالری زیادی می سوزاند. 

ایده داشتن چربی بیشتر – از هر نوع – ممکن است برای هر کس دیگری غیر از یک پستاندار دریایی یک مزیت عجیب به نظر برسد، اما هرچه چربی قهوه ای بیشتر در فرد وجود داشته باشد، خطر ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری قلبی و سایر موارد را کاهش می دهد.

محققان سلول ‌های چربی سفید را از طریق فاکتورهای یاماناکا، مجموعه‌ ای از چهار ژن کشف ‌شده توسط دکتر شینیا یاماناکا و برنده جایزه نوبل، به حالت پرتوانی جنینی برگرداندند.

سپس آنها دیگر سوئیچ های اپی ژنتیک را تغییر دادند. اپی ژنتیک سازگاری با بیان ژنتیکی است که از طریق عوامل استرس زای محیطی ایجاد شده است، و با موفقیت چربی سفید را به چربی قهوه ای تبدیل کردند.

آنها با پرورش سلول ‌های چربی قهوه ‌ای در آزمایشگاه، آن‌ ها را به گوسفندانی که اضافه وزن داشتند تزریق کردند، تا بتوانند از چربی قهوه ای برای سوزاندن چربی سفید استفاده کنند.

نوزادان انسان با مقدار زیادی چربی قهوه ای متولد می شوند، اما با افزایش سن این چربی کاهش می یابد. از طرف دیگر چربی سفید با افزایش سن افزایش می یابد و التهاب مرتبط با بسیاری از علائم پیری را ایجاد می کند.

قرار گرفتن در معرض سرما بهترین راه برای افزایش بافت چربی قهوه ای است. این نه تنها چربی قهوه ‌ای ایجاد می‌ کند ، بلکه در واقع گلوکز بیشتری را از جریان خون جذب می‌کند.

محققان بر این باورند که یافتن راه‌های ارزان و ایمن برای افزایش میزان چربی قهوه‌ ای مردم می ‌تواند بحران چاقی را به روشی کاملا طبیعی معکوس کند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید