اخباراخبار جهان

با افزایش تورم، مراقب کوچک تر شدن حجم کالاها در قفسه های سوپرمارکت ها باشید

اگر فکر می کنید بسته سریال صبحانه شما هر روز کوچک تر می شود، ممکن است حق با شما باشد. 

انقباض تورمی یا shrinkflation که به عنوان کوچک شدن بسته نیز شناخته می شود، زمانی است که محصولات در اندازه یا مقدار کمتر با همان قیمت یا بیشتر فروخته می شوند. هنگامی که تورم بالا می رود، تورم انقباضی نیز به طور کلی افزایش می یابد. در اقتصاد، انقباض تورمی، همچنین به عنوان  فرایند کوچک شدن اقلام در اندازه یا کمیت، یا حتی گاهی اوقات فرمول بندی مجدد یا کاهش کیفیت شناخته می شود در حالی که قیمت کالا ثابت می ماند و یا حتی افزایش می یابد. انقباض تورمی به شرکت ها اجازه می دهد سودآوری خود را با کاهش هزینه ها و در عین حال حفظ حجم فروش افزایش دهند.

حامیان مصرف ‌کننده از انقباض تورمی انتقاد می ‌کنند، زیرا آن را کاهش نامشهود یا به عبارتی مخفیانه حجم کالا می دانند؛ کاهش اندازه بسته به اندازه ای است که بلافاصله برای مصرف کنندگان عادی آشکار نمی شود، بدون تغییر ماندن قیمت به این معنی است که مصرف کنندگان از قیمت واحد بالاتر آگاه نمی شوند. این، بر توانایی مصرف کنندگان برای انتخاب آگاهانه تاثیر منفی می گذارد. 

گزارشات زیادی بخصوص از آمریکا در مورد انقباض تورمی دریافت شده است. از جمله اینکه حجم Doritos Frito-Lay از 9.75 اونس به 9.25 اونس کاهش یافته است. بطری های Gatorade  هم از 32 به 28 اونس کوچکتر شده اند. در سال 2020، شرکت Uniliver سایز حجم بستنی های Ben & Jerry  عرضه شده در اروپا را از 500 میلی لیتر به 465 میلی لیتر کاهش داد، اما آن را همچنان در اروپا با قیمت حدود 5 یورو فروخت، جالب اینکه این شرکت به طور علنی از رقبای بستنی ساز خود برای انقباض تورمی انتقاد کرده است. در سال 2021، شرکت General Mills جعبه سریال خود را از 19.3 اونس به 18.1 اونس کاهش داد، اما قیمت آن برای مشتریان آمریکایی 2.99 دلار باقی ماند. 

اداره آمار کانادا، چهارشنبه 22 جون، خبر رسیدن نرخ تورم سالانه کانادا به 7.7 درصد را اعلام کرد که سریع ترین افزایش قیمت مصرف کننده در نزدیک به چهار دهه گذشته می باشد. 

داده های اخیر حاکی از مشاهده انقباض تورمی در کانادا می باشد. تیموتی دوهیرست، استاد رشته بازاریابی در دانشگاه گوئلف، می گوید تقاضای بالا، تورم فزاینده و هزینه های تولید شرایط مناسبی را ایجاد کرده تا شاهد پدیده مشابه در کانادا باشیم. 

اما این برای کیف پول شما چه معنایی دارد؟ اگر یک نمونه قبلی از محصول را داشته باشید و قیمتی که بابت آن پرداخت کردید را به خاطر سپرده باشید، می توانید حجم و قیمت آن را با محصول جدید مقایسه کنید. 

جانت موزیک، از دانشگاه دالهاوسی می گوید که مردم در ابتدا متوجه این تفاوت نمی شوند. تحقیقات نشان داده است که مردم بیشتر از اندازه یا کمیت محصول از قیمت ها آگاه هستند، بنابراین زمانی که یک محصول با حجم کمتر با همان قیمت فروخته می شود، کمتر متوجه تفاوت می شوند.

توصیه مهم اینکه قیمت واحد محصولات را بررسی کنید، که اغلب به صورت ریز در کنار لیست قیمت دیده می شود. به عنوان مثال، به جای اینکه ببینید یک جعبه بیسکوئیت چقدر قیمت دارد، به قیمت هر گرم بیسکوئیت توجه کرده و آن را با قیمت واحد برندهای دیگر مقایسه کنید. 

جهت مشاهده منبع این خبر اینجا کلیک کنید

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید