مقالاتمقالات اقتصادی

با افزایش اقساط وام مسکن، صاحبان خانه رویاروی انتخاب سخت فروش خانه 

از آنجایی که شمار زیادی از صاحبان خانه هنگام تمدید وام مسکن با نرخ های بهره بسیار بالاتر روبرو شده، برخی از آنها با واقعیت تلخی مواجه شده اند. اینکه مجبور به فروش خانه ای هستند که دیگر توان پرداخت اقساط وام آن را ندارند. 

اما کارشناسان می گویند در حالی که ممکن است این گزینه روی میز باشد، اقداماتی وجود دارد که صاحبان خانه می توانند قبل از لیست کردن خانه برای فروش انجام بدهند. 

بکی وسترن-مکفادین، مدیر کردیت کانادا، گفت: باید اذعان کنیم که فروش خانه ممکن است تنها گزینه برای برخی از صاحبان خانه باشد. با این حال، مردم می توانند با بررسی دخل و خرج، هزینه های غیرضروری خانواده شان را کاهش بدهند.  گام بعدی ممکن است به معنای یافتن شغل دوم، درخواست افزایش حقوق از کارفرما یا اجاره دادن اتاق یا بیسمنت خانه باشد.

بایستی واقع بین باشیم. ممکن است اقدامات جدی برای کاهش هزینه ها ضروری باشد. صحبت از حذف یک فنجان قهوه لاته از مخارج روزانه نیست، بلکه به تغییرات بزرگ در سبک زندگی نیاز است. 

برخی از کارشناسان توصیه می کنند صاحبان خانه قبل از تمدید وام با نرخ بالاتر، نقدینگی اضافی را به عنوان پرداخت یکجا روی وام فعلی خود استفاده کنند تا بتوانند افزایش اقساط وام را بهتر مدیریت کنند. 

مشاوره با یک کارشناس مالی معتبر نیز می تواند مفید باشد. نکته مهم اینکه نباید با نزدیک شدن موعد تمدید وام مسکن، اولین پیشنهاد وام دهنده را به عنوان بهترین نرخ فرض کرد. بلکه تحقیقات بیشتر برای انتخاب گزینه مناسب بین نرخ ثابت و متغیر، لازم است. تصمیم گیری در مورد نرخ بهره ثابت یا متغیر همواره انتخابی چالش برانگیز برای وام گیرندگان بوده است. 

نرخ های متغیر با افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی کانادا محبوبیت خود را از دست داده اند. اما هزینه مورگیج با نرخ ثابت نیز به مراتب از نرخ های دوران پاندمی بالاتر رفته است. 

در حال حاضر بانک ها مورگیج با نرخ بالای 5 درصد ارائه می کنند. این نرخ نزد وام دهندگان غیربانکی (غیرسنتی) می تواند بالاتر نیز باشد. 

این باور عمومی که افزایش سریع نرخ وام مسکن تنها بر خانوارهای با درآمد کم یا متوسط تاثیر می گذارد نیز درست نیست. هرچند فردی با درآمد بالاتر ممکن است بتواند با جابجایی دارایی ها، سرمایه یا پس انداز دوران بازنشستگی، بهتر با هزینه های بالاتر وام سازگار شود. 

گزینه دیگری که برخی از صاحبان خانه‌ های جوان ‌تر به‌ آن روی آورده اند، مطالبه ارث مورد انتظارشان از والدین برای پوشش دادن اقساط افزایش یافته وام می باشد. 

اما اگر در نهایت همه این گزینه ها بی نتیجه باشد، آنوقت چه باید کرد؟ 

متاسفانه اقدامات بعدی می تواند شامل فروش، توقیف یا تسلیم خانه باشد.  

وسترن-مکفادین به صاحبان خانه که قادر به پرداخت اقساط وام نیستند پیشنهاد کرد برای جلوگیری از توقیف و فروش ملک به قیمت کمتر از ارزش بازار و متحمل شدن هزینه ‌هایی که ممکن است در شرایط تسلیم ایجاد شود، فروش را به جای سلب مالکیت در نظر بگیرند. اما افزایش نرخ بهره بر بازار مسکن تاثیر می گذارد و این می تواند به معنای فروش خانه زیر قیمت درخواستی باشد. 

صحبت با یک متولی ورشکستگی دارای مجوز نیز می تواند به کاهش استرس ناشی از فروش خانه و مدیریت بدهی ها کمک کند.

مسلما فروش ملک به معنای خلاص شدن صاحبان خانه از مسوولیت ها نیست. تا زمانی که مالکیت منتقل نشود، صاحبان خانه همچنان باید هزینه های یوتیلیتی و بیمه خانه را بپردازند.  

پس از فروخته شدن ملک، صاحبان خانه با سوال دیگری مواجه می شوند. حالا چه؟ 

افرادی که خانه شان را فروخته اند با واقعیت های فعلی بازار مسکن روبرو می شوند. از جمله افزایش نرخ بهره وام، اجاره های سرسام آور و غیره. این باور وجود دارد که نرخ ها دوباره کاهش یابد، اما این اتفاق ممکن است تا چند سال دیگر رخ ندهد. 

در شرایط بحرانی فعلی، بهترین راهکار برای یافتن گزینه مناسب مشاوره با یک کارشناس مالی مجرب و معتبر است. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید