علم و دانش

باور کنید یا نه، جذام پتانسیل بازسازی کبد و کاهش زمان انتظار پیوند را دارد

جذام یا خوره بیماری مزمنی است که توسط باکتری مایکوباکتریوم لپره و مایکوباکتریوم لپروماتوسیس ایجاد می ‌شود. این بیماری در میان افرادی که در فقر زندگی می ‌کنند شایع تر است و عقیده بر این است که از طریق ریز قطره‌ های تنفسی به انسان منتقل می‌ شود. 

جذام (Leprosy) از زمان های دور در متون پزشکی مطرح شده است. اما هم اکنون صحبت از آن شامل قابل درمان بودن یا نبودن آن نمی شود، بلکه بر سر توانایی منحصر به فردی است که باکتری عامل جذام در بازسازی کبد دارد. 

این یافته ‌ها امکان انطباق این فرآیند طبیعی را برای تجدید و ترمیم کبدهای آسیب دیده برای افزایش طول عمر در انسان و حذف تعداد قابل توجهی از کسانی که در لیست انتظار پیوند کبد هستند، پیشنهاد می‌ کند.

تیمی از پژوهشگران دانشگاه ادینبورگ با همکاری وزارت بهداشت ایالات متحده، مشاهده کرد که کبد 57 آرمادیلو، ناقل طبیعی باکتری جذام، در مقایسه با کبدهای غیر عفونی بزرگ شده، اما سالم و بدون آسیب است. 

پروفسور آنورا رامبوکانا گفت: اگر بتوانیم نحوه رشد باکتری ها را بدون ایجاد اثرات نامطلوب در حیوانات زنده شناسایی کنیم، ممکن است بتوانیم این دانش را برای توسعه مداخلات درمانی ایمن تر برای جوان سازی کبدهای پیر و بازسازی بافت های آسیب دیده به کار بگیریم. 

تیم پژوهشگران دریافتند که کبدهای آلوده ژنی مشابه کبدهای جوان یا حتی کبد جنینی از خود نشان می دهند، که نشان دهنده جوان سازی سلول های کبد به دلیل معکوس شدن سن بیولوژیکی آنهاست. 

دانشمندان امیدوارند این کشف، پتانسیل کمک به توسعه مداخلات برای کبدهای پیر و آسیب دیده در انسان را داشته باشد. بیماری های کبدی در حال حاضر منجر به مرگ دو میلیون نفر در سال در سراسر جهان می شود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید