مقالاتمقالات اقتصادی

بانک کانادا برای اولین بار در طول تاریخ در حال زیان دهی است

 

بانک مرکزی کانادا به دلیل انجام اقدامات تسهیلی اضطراری به منظور حفظ ثبات اقتصادی در دوران همه گیری، برای اولین بار در طول تاریخ در حال زیان دهی است.

بار این زیان چند میلیارد دلاری که یکی دیگر از پیامدهای ناخوشایند و ناخواسته اقتصادی کووید- 19 است، تا چند سال بر دوش مالیات دهندگان کانادایی خواهد بود.

پل بادرتشر سخنگوی بانک مرکزی کانادا در این باره گفت: براساس شرایط فعلی انتظار داریم درآمد خالص بهره ما در سه ماهه سوم سال جاری منفی شود.

بادرتشر خاطرنشان کرد که این ضررها در سیاست های پولی کشور تداخل ایجاد نخواهند کرد و باید ظرف چند سال از بین بروند. در بیانیه این بانک آمده است: کاهش سود خالص، موقتی است و در طول زمان تعدیل خواهد شد.

این زیان ها ناشی از این است که نرخ های بهره در چند ماه گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است و 200 میلیارد سپرده نزد این بانک است که باید برای آن سود پرداخت کند.

بانک مرکزی این سودها را به بانک های تجاری می پردازد. در واقع این هزینه ای است که بانک مرکزی کانادا متعهد شده به این موسسات پرداخت کند؛ زیرا این بانک در دوران مبهم اقتصادی بهار 2020، انبوهی از اوراق بهادار را در بازار ثانویه خریداری کرده است. 

بانک مرکزی در طول دو سال گذشته، درآمد زیادی از این اوراق بهادار که در اختیار داشته، کسب کرده است. در واقع درآمدی که از قبل خرید این اوراق به خزانه بانک مرکزی واریز شده، بسیار بیشتر از سودی بوده که این بانک پرداخت کرده است.

بانک کانادا در اقدامی بی سابقه از ابتدای سال تاکنون، نرخ بهره را 300 صدم درصد افزایش داده است؛ این کار به قیمت سرکوب وام گیرندگان و تورم صورت گرفته است.

حال این اقدام دامان بانک مرکزی کانادا را گرفته و باعث شده که هزینه های خودش به سرعت افزایش یابد، زیرا این اقدامات به نرخ سیاست ترویجی این بانک گره خورده است.

به همین دلیل این بانک اکنون در حال زیان دهی است و دقیقا مشخص نیست این روند تا کی ادامه خواهد داشت، زیرا از آنجایی که نرخ های بهره و دارایی های بانک مدام در نوسان هستند، انجام این محاسبات و پیش بینی ها چندان آسان نیست. 

در بیانیه این بانک آمده است: برآوردهای بسیار سختگیرانه حاکی از این است که این زیان موقت بسته به این عوامل، ممکن است به 4 تا 5 میلیارد دلار برسد و تا 2 سال به طول بیانجامد. با مثبت شدن میزان سود خالص در آینده نزدیک، این زیان ها در طول تقریبا 3 سال جبران خواهند شد.

اما جالب این است که کانادا در این میان تنها نیست. زیرا کشورهایی مانند ایالات متحده، بریتانیا، نیوزلند و استرالیا نیز به دلیل افزایش نرخ بهره کلیدی، با معمای مشابهی روبرو هستند. اما آنها کار بر روی پیدا کردن راهکارها را شروع کرده اند، در حالی که کانادا هنوز هیچ اقدام موثری در این زمینه انجام نداده است.

بادرتشر در این باره گفت: ما در حال حاضر به تجارب سایر بانک های مرکزی نگاه می کنیم و در حال سبک و سنگین کردن راه های مختلف مقابله با این مشکل هستیم.

اما مساله این است که زمان به سرعت در حال گذر است و روز به روز زیان انباشته این بانک بیشتر می شود.

اگر این روند همچنان ادامه یابد، بانک مرکزی دیگر مجبور نیست هیچ سودی به دولت کانادا پرداخت کند. از آنجایی که بانک مرکزی کانادا همیشه سود ده بوده است، تبعات این روند برای دولت فدرال در حال حاضر چندان مشخص نیست. 

یکی از گزینه هایی که به شدت تبعات منفی برای دولت خواهد داشت، فروش سریع 200 میلیارد دلار اوراق قرضه نزد این بانک است، که البته این بانک تاکنون منکر آن شده است. در این صورت بانک مرکزی مبلغی در حدود 31 میلیارد دلار ضرر خواهد کرد که به ناچار دولت فدرال باید آن را پوشش دهد. 

از طرف دیگر از آنجایی که سابقه این بانک از جنبه های مختلف چندان مورد تایید رهبر جدید حزب محافظه کار نیست، تبعات این سیاست تنها اقتصادی نخواهد بود و اعتماد عمومی را نشانه خواهد رفت.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید