اخباراخبار کانادا

بانک مرکزی کانادا برای هشتمین بار متوالی نرخ بهره را افزایش می دهد

اتاوا- اقتصاددانان می گویند علیرغم کاهش نسبی نرخ تورم، بانک مرکزی کانادا به این زودی ها قصد متوقف کردن روند افزایش نرخ بهره را ندارد.  

طبق پیش بینی ها، بانک مرکزی چهارشنبه 25 ژانویه نرخ بهره پایه را به 4.5 درصد افزایش خواهد داد که بالاترین نرخ از سال 2007 به اینسو می باشد. 

رویس مندز، مدیر عامل Desjardins می گوید: اگرچه تورم در ماه گذشته کاهش یافت، اما بازار کار همچنان  داغ است و فشارهای تورمی اساسی هنوز وجود دارند. بنابراین بانک مرکزی از این ها برای توجیه افزایش هرچه بیشتر نرخ بهره استفاده خوهد کرد. 

یادآور می شود که نرخ تورم پس از رسیدن به اوج 8.1 درصد در تابستان سال گذشته، در دسامبر 2022 به 6.3 درصد کاهش یافت. 

از مارچ سال گذشده به اینسو، بانک مرکزی سریعترین روند افزایش نرخ بهره را پیشه کرده است. این افزایش ها تا به اینجا بازار مسکن را تا حد قابل توجهی سرد کرده و انتظار می رود به مرور تاثیر گسترده تری روی اقتصاد کشور داشته باشد. بیزنس ها و مصرف کنندگان از هزینه کردن منصرف شده و  در نتیجه با کاهش تقاضا، روند افزایش قیمت ها متوقف خواهد شد. 

بسیاری از کارشناسان می گویند هشتمین افزایش نرخ بهره، احتمالا آخرین چرخه افزایش خواهد بود. مندز نیز با نظر ایشان موافق است، اما می گوید کانادایی ها نباید خیلی از عدم افزایش نرخ بهره در آینده مطمئن باشند. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید