اخباراخبار کانادا

بالا گرفتن انتقادها نسبت به رویکرد دولت ترودو در قبال ایران و نقض گسترده حقوق بشر

وقتی صحبت از ایران به میان می ‌آید مواضع دوگانه جاستین ترودو گاهی اوقات موجب سردرگمی می شود. کافی است به یاد بیاوریم که او در تظاهرات گسترده ۵۰ هزار نفری ایرانیان در اول اکتبر که در ریچموند هیل برگزار شد شرکت نکرد، این در حالی است طبق گزارش‌ ها هم او و هم وزیر امور خارجه ملانی جولی به این مراسم دعوت شده بودند. مخالفات ترودو او را متهم می‌کنند که یکی از عالی ترین و بالقوه ترین نبردهایی را که در حال حاضر برای حقوق زنان در جهان شکل گرفته، نادیده گرفته است.

اما تنها این نیست، کافی است پرواز ۷۵۲ خطوط هواپیمایی بین‌المللی را به یاد بیاوریم، پروازی که 176 سرنشین آن در ژانویه ۲۰۲۲ توسط سپاه پاسداران در آسمان ایران پرپر شدند. ۵۷ نفر از سرنشینان این هواپیما، شهروند کانادا بودند. 

اما دولت تاکنون چه پاسخی به این اقدام سپاه نشان داده است؟ سوال این است که چرا دولت ترودو تاکنون حتی حاضر نشده کل سازمان سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد و تنها به تحریم چند شخص سپاهی بسنده کرده است؟ با وجود اینکه مقامات دولتی بارها اذعان کرده اند که رهبران سپاه تروریست هستند و سپاه پاسداران یک سازمان تروریستی است.

متاسفانه دولت ترودو در قبال این اقدامات، تنها به حرکات نمادین بسند کرده است. کافی است زانو زدن ترودو در مقابل نماد کمپین زندگی سیاه‌پوستان مهم است را به خاطر بیاوریم، اما بعد از آن اقدام چه اتفاقی رخ داد؟. دو سال بعد با آشکار شدن وضعیت اسفبار پلیس کانادا در قبال رنگین پوستان، مشخص شد که همه چیز تنها یک بازی تبلیغاتی بوده است.

اما تنها این نیست، سالهاست که ما در کانادا درباره نسل کشی صحبت می کنیم و هرگز کسی حاضر نشده بپرسد چه کسی مسئول این نسل کشی است؟ 

سال گذشته گروه از وکلا سعی کردند دادگاه کیفری بین المللی را متقاعد کنند که این موضوع را مورد بررسی قرار دهد، اما درخواست آنها به دلایل قانونی و فنی رد شد.

اما آیا دولت کانادا نمی توانست در پارلمان به این موضوع رسیدگی کند و دیگر نیازی به دادگاه بین المللی نباشد؟   .

این نشان می‌دهد کشوری که خود با اتفاقی که صادقانه همه آن را نسل کشی می نامند دست و پنجه نرم می کند، هیچ گاه نمی تواند ادعا کند که در داخل و خارج از کانادا از حقوق بشر حمایت می کند؛ و شاید تنها کاری که می تواند انجام دهد اکتفا به اقدامات نمادین است؛ کاری که تاکنون انجام داده است.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید