باز هم تعطیلات ترودو جنجال برانگیز شد!

اینطور که مشخص است، جنجال های پیرامون تعطیلات مجلل نخست وزیر و خانواده اش، لیبرال ها را رها نخواهد کرد. 

هرچند انتخابات بعدی فدرال – با توجه به زد و بند حزب نیودموکرات با دولت لیبرال – قبل از موعد، یعنی 2025 برگزار نخواهد شد، اما  اینگونه جنجال ها می تواند بر ذهنیت رای دهندگان کانادایی تاثیر منفی بگذارد. فراموش نکنید که تا 2025 هر اتفاقی ممکن است بیفتد. اتفاقاتی که می تواند موقعیت یک حزب – چه در راس قدرت و چه در جناح اپوزیسیون را تغییر بدهد. 

جاستین ترودو و خانواده اش، تعطیلات کریسمس خود را در جامائیکا، آن هم به صورت رایگان در یک استراحتگاه خصوصی و مجلل شبی 9300 دلاری متعلق به پیتر گرین، کارآفرین / سرمایه دار و دوست خانوادگی، سپری کردند. 

تقریبا هیچ یک از سفرهای تفریحی ترودو بدون حاشیه و جنجال نبوده است. حتما تعطیلات کریسمس در جزیره خصوصی آقا خان (رهبر فرقه اسماعیلیه ) را به یاد دارید؛ یا سفر او به توفینو آن هم در اولین سالروز حقیقت و آشتی که شخص ترودو برای دلجویی از بومیان و اقوام نخستین کانادا تعیین کرد و بعدها مجبور شد به خاطر این اشتباه از مردم و بومیان عذرخواهی کند. همینطور سفر جنجالی به هند که ترکیبی بود از سفر کاری و تفریحی برای کل خانواده.

جاستین ترودو، در مصاحبه آخر سال 2023 با رزماری بارتون از CBC، پس از همدردی با مردم و اذعان به اینکه اکثریت کانادایی ها با تورم و مشکلات مالی دست به گریبان می باشند و قادر به پرداخت صورتحساب ها و تامین نیازهای ضروری خود و فرزندان شان نیستند، به تعطیلات رایگان 9 روزه، آن هم به یک ملک مجلل با کارکنان اختصاصی (از جمله سرآشپز)، رفت. 

مسلما منظور این نیست که نخست وزیر نباید به تعطیلات برود. مساله اینجاست که ترودو وانمود می‌ کند که با کانادایی های معمولی همدرد است و مشکلات شان را درک می کند.  

خیلی خوب است که دوستانی داشته باشیم که مایل باشند ما را به مدت 9 شب در یک استراحتگاه که برای یک فرد معمولی 84 هزار دلار – بیشتر از میانگین درآمد سالانه یک کانادایی –  هزینه دارد، میزبانی کنند. اما اگر ترودو واقعا به وضعیت اسفناک کانادایی ها اهمیت می داد، می توانست تعطیلاتش را در داخل کشور سپری کند. مثلا در پیست های اسکی غرب کشور یا…

البته انتظار نداریم ترودو مانند یک کانادایی عادی رفتار کند، با خطوط هوایی سان وینگ به جامائیکا برود و شب را در  هتل سپری کند. اما با وجود ادعاهای او مبنی بر درک موقعیت دشوار کانادایی ها، مشخص است که او به لطف ثروت خانوادگی در حباب نخبه گرایی زندگی می کند و با واقعیت زندگی مردم بیگانه است.   

نکته مهم دیگر اینکه دفتر نخست وزیر قبل از سفر به رسانه ها اعلام کرد ترودو شخصا هزینه اقامت خانواده اش در جامائیکا را پرداخت خواهد کرد. اما در پی انتشار گزارش افشاگرانه توسط نشنال پست، بعدا همان دفتر توضیح داد که خانواده بدون هیچ گونه هزینه ای در مکان متعلق به یک دوست خانوادگی، اقامت می کنند! 

ترودو فقط هزینه جزئی پرواز خانواده اش از اتاوا به جامائیکا را پرداخت کرده است. طبق قانون و به دلیل مسایل امنیتی، نخست وزیر ملزم است در هنگام سفر با جت دولتی پرواز کند. مبلغ پرداخت شده، معادل هزینه بلیط پرواز تجاری به جامائیکا است. در حالی که هزینه عملیاتی جت دولتی به مراتب بیشتر از پرواز تجاری است. 

دولت می گوید دفتر کمیسیونر اخلاقیات فدرال، سفر تعطیلاتی اخیر ترودو و خانواده اش را تایید کرده است و مغایر قانون تضاد منافع ندانسته، اما حتی اگر ترودو خلافی مرتکب نشده باشد، تاکید او مبنی بر همدردی با کانادایی ها، ادعایی بیش نیست. 

گرانی و تورم دائمی نیست و شرایط اقتصادی کشور به وضعیت نرمال باز خواهد گشت، اما موضوعات دیگر، از جمله عملکرد و تصمیمات نخست وزیر می تواند وجهه ترودو را برای همیشه نزد رای دهندگان و مالیات دهندگان کانادایی خدشه دار کند. تاثیراتی که آن را در انتخابات آتی فدرال خواهیم دید. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید