مقالاتمقالات اجتماعی

بازگویی حقایق و وضعیت ایران از زبان نیکول نجفی فیلمنامه ‌نویس و طنزپرداز ایرانی آمریکایی

نیکول نجفی فیلمنامه ‌نویس و طنزپرداز ایرانی آمریکایی ماه ‌هاست که در رسانه های اجتماعی، به صدای مردم ایران تبدیل شده است. او گزارش‌ هایی را منتشر می ‌کند که مستقیما از ایران برای او فرستاده می شوند. در حالی که زنان ایرانی با شجاعت تمام روسری از سر بر می دارند و مخالفان رژیم کشته و زندانی می شوند و مورد ضرب و شتم قرار می گیرند، نجفی بدون ترس و واهمه همه آنچه را که در روزهای اخیر در ایران می‌گذرد، به تصویر می کشد. 

جعفر پناهی فیلمساز ایرانی در ماه جولای به دلیل انتقاد از دولت، به 6 سال زندان محکوم شد. همزمان با دستگیری او، محمد رسول ‌اف و مصطفی آل احمد فیلمسازان ایرانی نیز بازداشت شدند. پناهی در 12 سال گذشته به دلیل انتقاد از رژیم همواره ممنوع الخروج و ممنوع الکار بوده است.

تاریخ ایران در 43 سال گذشته به قدری پیچیده و متناقض است که اگر به یک فیلم تبدیل شود، به احتمال زیاد تکان دهنده ترین و پیچیده ترین فیلم تاریخ معاصر خواهد بود. بیایید با هم روایت تاریخ معاصر ایران را از دیدگاه نجفی بشنویم:

ایران شاید کشور کوچکی به نظر برسد، اما یکی از بزرگترین و مهم ترین کشورهای جهان است. این کشور 10 درصد ذخایر نفت جهان را در دل خود جای داده است، یعنی 2 برابر ذخایر نفت روسیه. شاید به این دلیل است که ایران در دوران معاصر هرگز روی آرامش به خود ندیده و همواره با تنش های بزرگ و کوچک مواجه بوده است.

داستان گره خوردن نفت با سیاست ایران به دهه 1950 برمی گردد. یعنی زمانی که ایرانیان، نخست وزیری مترقی به نام مصدق را انتخاب کردند. او کنترل نفت ایران را از انگلیسی ‌ها پس گرفت و خشم آنها را برانگیخت. آنها هم با همکاری سازمان اطلاعاتی آمریکا، طرحی به نام عملیات آژاکس را طراحی کردند، هدف آنها، توطئه برعلیه قدرت شاه بود. آنها در ابتدا سعی کردند با رشوه، اوباش تهران را برعلیه شاه بشورانند اما قدرت واقعی عملیات آژاکس در قدرت تبلیغاتی آن بود. زیرا آنها توانستند از طریق جنگ تبلیغاتی در رسانه‌های خبری، اذهان عمومی را نسبت به مصدق بدگمان کنند.

در نهایت عملیات آژانس موفق شد. مصدق برکنار شد و تمام قدرت به شاه رسید. جهان تا سال ها بعد از وجود عملیات آژاکس باخبر نشد و هیچ کس نفهمید همین عملیات باعث سرنگونی دولت مصدق شده است. 

محمدرضا شاه نه قهرمان بود و نه خائن اما یک عیب بزرگ داشت، او به شدت نسبت به از دست دادن قدرت وحشت داشت؛ یکی از اشتباهات بزرگ او ممنوعیت آزادی زبان و عقاید در ایران بود ؛ایران محمدرضا شاه پهلوی هرچند از نظر اجتماعی لیبرال بود، اما فاقد دموکراسی بود.

بیایید به سال 1979 برگردیم، یعنی زمانی که مردم انقلابی ایران برای رهایی از سلطنت محمدرضا شاه و بازگرداندن دموکراسی سکولار به ایران، انقلاب کردند. در این میان آیت الله خمینی رهبری مردم را برعهده گرفت. او یک پوپولیست بود که سنت های قدیمی ایرانی را تبلیغ می کرد و دقیقا می دانست چگونه از نارضایتی مردم برعلیه رژیم شاه، به نفع خود استفاده کند؛ جیمی کارتر با خمینی تماس گرفت و با او توافق کرد. بر اساس این توافق قرار شد که اگر خمینی به قدرت برسد غنایم و ذخایر ایران را با غرب تقسیم کند، کارتر خمینی را سوار هواپیما کرد و به ایران فرستاد و به او کمک کرد تا به قدرت برسد.

اما داستان آنگونه که کارتر فکر می کرد پیش نرفت، زیرا خمینی هم به غرب خیانت کرد و هم به مردم ایران. او جامعه مدرن و لیبرال ایران را نابود کرد. خمینی و یارانش ذخایر و نفت مملکت را برای خود برداشتند و چیزی برای مردم باقی نگذاشتند. آنها حقوق زنان ایرانی را سلب کردند و با سیاست مشت آهنین بر ایران تسلط یافتند. 

در ابتدا زنان ایرانی حاضر نشدند از موقعیتی که داشتند دست بکشند و به پستوی خانه ها بخزند، آنها بارها با شجاعت به خیابان‌ ها آمدند و آزادی خود را فریاد زدند، اما هیچ گوش شنوایی، خواسته های آنها را نشنید.

اکنون 43 سال از آن دوران می گذرد و ایران هنوز زیر یوغ افراطی های مذهبی است. مردم ایران در طول این 43 سال هرگز بیکار ننشسته اند و هر چند سال یک بار برعلیه رژیم قیام کرده اند. اما هر بار با سکوت مرگبار جامعه جهانی و سرکوب وحشیانه رژیم مواجه شده اند.

اما بالاخره پس از 43 سال در نیمه سپتامبر2022 گویا قرار شد ورق به نفع مردم ایران برگردد. نه تنها نیکول نجفی، بلکه امروزه بیشتر تحلیلگران سیاسی جهان بر این عقیده هستند که ما اکنون در اوج داستان قرار داریم.

نیکول نجفی در پایان داستان روایت خود از تاریخ معاصر ایران می گوید: ما هیچ وقت به اندازه‌ الان در ایران به آزادی نزدیک نبوده ایم. این یک لحظه حیاتی برای ایران است. همه جهانیان می‌توانند در این داستان سهم بزرگی داشته باشند، کافیست به مردم ایران کمک کنند تا این تبهکاران را از بین ببرند و آنها را شکست دهند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید