اخباراخبار کانادا

بازگشت گردشگران کانادایی به کوبا در میانه فرار بی سابقه کوبایی ها از کشور!  

هاوانا- گردشگران کانادایی در زمستان امسال به کوبا بازگشتند. آمار اولیه نشان می دهد کانادایی ها حدود 52 درصد از کل گردشگران خارجی در ژانویه 2023 را تشکیل دادند. دولت و ارتش کوبا که مالک بسیاری از استراحتگاه ها هستند، در سال های اخیر بودجه خود را بر ساخت هتل های جدید متمرکز کرده اند.

با این حال خود کوبایی ها در واکنش به فقر و سرکوب سیاسی، به تعداد بی سابقه در حال ترک این جزیره می باشند. سال گذشته، بیش از 220 هزار کوبایی –2 درصد از کل جمعیت کشور – پس از عبور از مرز آمریکا و مکزیک بازداشت شدند. برخی دیگر نیز به سایر کشورهای قاره آمریکا و حتی روسیه و صربستان (هر دو کشوری که به کوبایی ها اجازه ورود بدون ویزا می دهند) سفر کردند. گارد ساحلی آمریکا تنها در ماه ژانویه حدود 2500 کوبایی را بازداشت کرد. این روزها، تنها  فقیرترین کوبایی ها، مسیر خطرناک دریایی را برای فرار انتخاب می کنند. 

کوبا در حال خالی شدن است و تقریبا هر کس که امکان مهاجرت دارد، اقدام کرده و یا به آن فکر می کند. نشانه هایی وجود دارد که حزب کمونیست کوبا و متحد آن در نیکاراگوئه، اجازه خروج داده و حتی آن را تشویق می کنند زیرا با این کار مخالفان را حذف می کنند. 

خورخه دوانی، کارشناس امور کوبا در دانشگاه فلوریدا می گوید، ترکیبی از عواملی چون سرکوب سیاسی، فقر، تورم و مشکلات بهداشتی که در طول همه گیری برجسته شد، یک طوفان کامل را ایجاد کرده است. 

کوبا در شرایط اقتصادی بحرانی به شدت به حواله های ارسالی از کوبایی های مقیم آمریکا وابسته است. ترامپ محدودیت هایی را در مورد میزان و نحوه ارسال حواله اعمال کرد، اما دولت بایدن این محدودیت ها را کاهش داد و وسترن یونیون فعالیت عادی خود را از سر گرفت. اگر مهاجران در رسیدن به ایالات متحده موفق شوند، کوبا می تواند از آنها انتظار داشته باشد که برای اعضای خانواده پول بفرستند – در این مرحله رژیم با دریافت مالیات از حواله ها سود می برد. 

 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید