اخباراخبار جهان

بازوبند رنگین کمانی دگرباشان جنسی بر بازوی کاپیتان تیم های شرکت کننده در جام جهانی قطر

ژنو- چندین فدراسیون فوتبال در اروپا با اعلام تمایل کاپیتان های تیم های ملی شرکت کننده در جام جهانی قطر برای استفاده از بازوبند رنگین کمانی در حمایت از دگرباشان جنسی و برای مبارزه با تبعیض، فیفا (فدراسیون بین المللی فوتبال) را تحت فشار قرار داده اند. 

فرانسه و آلمان، قهرمانان دو جام جهانی اخیر جزو 8 کشور (از 13 کشور اروپایی) شرکت کننده در جام جهانی قطر می باشند که به کمپین One Love پیوسته اند. این کمپین در هلند راه اندازی شده است. تیم ملی هلند در گروه A رقابت خواهد کرد. 

قوانین فیفا تیم ها را از استفاده از بازوبندی غیر از نوع تایید شده توسط فیفا منع می کند. 

بازوبندهای رنگین کمانی ابزاری برای ارسال پیام سیاسی درباره میزبانی قطر است. کشوری که همجنسگرایی را غیرقانونی تلقی کرده و با کارگران مهاجر خارجی، بخصوص کارگرانی که تاسیسات ورزشی مورد نیاز رقابت ها را بنا کرده اند، رفتار تبعیض آمیز دارد.  

بازیکنان فوتبال در سال های اخیر از پلتفرم خود برای ابراز عقیده استفاده کرده اند. برای مثال پس از مرگ جورج فلوید، مرد سیاهپوستی که توسط یک پلیس در ایالات متحده کشته شد، زانو زدن در زمین قبل از بازی ‌های لیگ برتر برای دو فصل، امری عادی بود.

فیفا که از این حرکت استقبال کرد، اکنون باید در مورد اینکه می خواهد از برخی از با نفوذترین فدراسیون های فوتبال حمایت کند یا خیر، تصمیم گیری نماید. بخصوص که اقدام بستن بازوبند رنگین کمانی می تواند باعث شرمساری میزبان جام جهانی 2022 یعنی قطر بشود. 

بد نیست بدانید که کمپین بازوبند رنگین کمانی، یک روز پس از سخنرانی امیر قطر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک راه اندازی شد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی طی این سخنرانی وعده برگزاری جام جهانی عاری از تبعیض را داد و گفت مردم قطر با آغوش باز از هواداران فوتبال از همه اقشار استقبال خواهند کرد. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید