مقالاتمقالات اجتماعی

بازمانده یک خشونت خانگی فجیع، شاهد قانونی شدن خواسته بیست و پنج ساله خود 

در دوران نومیدی مردم از سیاسیون، کولت مارتین روز جمعه شاهد اتفاقی بود که آن را یک معجزه قانونگذاری توصیف می کند. مارتین در این روز به تماشای امضای قانونی توسط برندا مورفی، معاون فرماندار سلطنتی، نشست که اگر در سال 1997 وجود می داشت، او مجبور به تحمل سال ها درد جسمی و آسیب روحی روانی نمی شد. مارتین در مصاحبه با سی بی سی نیوز گفت: احساسی باور نکردنی بود، انگار که شاهد محقق شدن یک رویا بودم، زیباترین تجربه زندگی ام بود.

قانون 17، تحت عنوان افشای سوء پیشینه افراد برای محافظت از پارتنر آنها در برابر خشونت، یکی از 24 طرحی بود که دولت محافظه کار پیشرو در نیوبرانزویک تصویب کرد. و روز جمعه رسما به قانون تبدیل شد. به موجب این قانون، اداره پلیس می تواند سوءسابقه افراد را در خصوص ارتکاب خشونت نسبت به پارتنرهای سابق شان، در اختیار افرادی که قصد شروع رابطه با آنها را دارند، قرار دهد.

مارتین می گوید: بالاخره اتفاق افتاد. رویایی که برای محقق شدن آن 25 سال صبر کردم.

 

37 ضربه چاقو:

مارتین در سال 1997 توسط دوست پسرش با 37 ضربه چاقو مورد حمله واقع شد و مرگ را به چشم دید.

او در این باره می گوید: دوست پسر سابقم سوء پیشینه داشت. او فک دوست دختر قبلی اش را شکسته بود و در اداره پلیس برایش پرونده تشکیل شده بود. اما چون اهل مونترال بود، من راهی برای کشف گذشته او نداشتم. مارتین ادامه می دهد: اگر این قانون در آن زمان وجود داشت می توانستم اطلاعاتی را که نیاز دارم از پلیس دریافت کنم. تا آگاهانه درباره شروع رابطه ام تصمیم گیری کنم. 

این طرح بر اساس یک قانون بریتانیایی تحت عنوان قانون  Clareنوشته شده است. مارتین می گوید در سال 2021 شخصی از دانشگاه نیوبرانزویک با من تماس گرفت تا درباره تنظیم ورژن کانادایی این قانون با من مشورت کند.

مارتین که اهل شهر بی سنت آن استان نیوبرانزویک است نیز جیک استوارت و میشل کانروی، نمایندگان محلی خود را در جریان گذاشت. کانروی نیز با همکاری کریس آستین که در ماه اکتبر به عنوان وزیر امنیت عمومی استان انتخاب شد. او طرح را تنظیم کرده و پس از سه بار بازخوانی در مجلس و دفاع از آن در برابر کمیته مربوطه، نهایتا روز جمعه، پس از طی مرحله نهایی امضای فرماندار، به قانون تبدیل شد. 

مارتین می گوید: هیچ وقت تصور نمی کردم شدنی باشد؛ و ادامه می دهد: تجربه واقعی من با آنچه درباره ناکارآمدی سیستم سیاسی تصور می شود مغایر بود. می توانم با اطمینان به شما بگویم امروز سیستم سیاسی با عملکرد درست، یک کار مهم را به انجام رساند.

 

سایر مواردی که جمعه با امضای معاون فرماندار به قانون اضافه شد:

در آخرین گردهمایی نمایندگان استان پیش از کریسمس، چند طرح دیگر نیز امضای موافقت معاون فرماندار سلطنتی را جهت اضافه شدن به قانون دریافت کرد که از این قرارند:   

-تغییر فرمول بورد انرژی برای تعیین هفتگی نرخ سوخت به منظور اعمال احتیاط بیشتر در زمان افزایش قیمت ها

-تعیین محدودیت برای افزایش اجاره بها.

-ایجاد مقررات جدید پیرامون اختلافات نیروی کار در بخش عمومی، به طوری که به دولت اختیار می دهد در صورت غیبت کارکنان اصلی، آنها را با نیروی کار ذخیره جایگزین کند.

-اجازه انجام برخی عمل های جراحی تحت پوشش بیمه دولت در بیمارستان های خصوصی به منظور کاهش فشار بر بیمارستان های دولتی.

این در حالی است که حزب سبز، قانون اخیر را نمونه شنیعی از حرکت به سوی خصوصی سازی بخش سلامت توصیف می کند. اما بروس فیچ، وزیر بهداشت و سلامت استان، در پاسخ به خبرنگاران این اقدام را صرفا جهت آزاد سازی بخشی از ظرفیت بیمارستان های دولتی دانست و تاکید کرد هزینه عمل هایی که طی این طرح در بخش خصوصی انجام می شود، توسط بیمه همگانی پوشش داده خواهد شد.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید