مقالاتمقالات اقتصادی

بازار مواد غذایی در سلطه سه غول کانادایی؛ آیا رقیب بین المللی می تواند انحصار را بشکند؟ 

به قلم : شاکه آیوازیان –فقدان رقابت در تجارت مواد غذایی به ضرر مصرف کنندگان کانادایی تمام شده است. در حال حاضر تنها پنج بازیگر بزرگ بر بازار کانادا تسلط دارند. تجارت خواروبارفروشی کانادا، تحت سلطه سه غول داخلی – Loblaws، Metro و Sobeys و رقبای آمریکایی  Walmart و Costco است. این پنج شرکت و خواروبارفروشی های تابعه آنها (از جمله NoFrills،  Food Basics ، Farm Boys ، FreshCo ،  Foodland و غیره) به اتفاق بیش از سه چهارم (حدود 74 درصد) کل فروش مواد غذایی در کانادا را تشکیل می دهند.

خواروبارفروشی های مستقل معمولا گزینه های مطلوبی هستند، اما آنها هرگز نمی توانند سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار بگیرند و بخشی از دلیل آن این است که آنها مجبورند بخش اعظم کالاهای خود را از فروشگاه های زنجیره ای بزرگ خریداری کنند. 

آیا ورود رقیب بین المللی می تواند انحصار را بشکند و اصولا آیا هیچ خواروبار فروشی بین المللی می تواند در کانادا موفق شود؟ 

دولت فدرال در تلاش است تا خواروبار فروشان بین المللی را به راه اندازی شعبه در کانادا ترغیب کند. فرانسوا فیلیپ شامپاین، وزیر صنعت ماه ‌هاست درباره برنامه‌ های خود صحبت می ‌کند. او تا به اینجا با ده‌ ها شرکت اروپایی و آمریکایی از جمله زنجیره ‌های آلمانی Aldi و Lidl و فروشگاه زنجیره ‌ای آمریکایی Grocery Outlet Holding تماس گرفته است.

تحلیلگران می گویند یک سوپرمارکت بین المللی می تواند رقابت را تحریک کند، البته به شرطی که اصولا مایل به آمدن به کانادا باشد. رقابت بیشتر همچنین با خود نوآوری و محصولات جدید را به بازار کشور وارد می کند و می تواند به مقرون به صرفه تر شدن قیمت خواروبار کمک کند. 

اما برخی از بازیگران بین ‌المللی، با توجه به نفوذ و قدرت زنجیره ‌های بزرگ داخلی، ورود به بازار کانادا را دشوار می‌ دانند. 

شورای خرده فروشی کانادا که نمایندگی زنجیره های بزرگ کانادا را به عهده دارد، می گوید عدم تمایل سوپرمارکت های خارجی مانند Aldi و Lidl برای افتتاح شعبه در کانادا، نشان دهنده رقابتی بودن بازار است. آنها مطمئن نیستند از نظر قیمت قادر به رقابت با شرکت های کانادایی باشند. 

بزرگ ‌ترین شرکت‌ های خواروبارفروشی کانادا روابطی عمیق با تامین‌ کنندگان برقرار کرده ‌اند که به آنها امکان می ‌دهد برای سفارش‌ های عمده هزینه کمتری بپردازند. ایجاد این نوع رابطه با تامین کنندگان می تواند برای بازیگران جدید چالش برانگیز باشد.

واقعیت این است که مصرف کنندگان کانادایی نه تنها باید با افزایش سرسام آور قیمت خواروبار روبرو شوند، بلکه با یک مشکل دیگر، یعنی عدم دسترسی به فروشگاه مواد غذایی در نزدیکی محل زندگی خود نیز دست به گریبان هستند. فرای فردی که اتومبیل شخصی ندارد، دسترسی به فروشگاهی که بیش از 15 دقیقه با خانه اش فاصله دارد، می تواند غیرممکن باشد. هم اکنون حدود یک چهارم از کانادایی ها، تنها یک یا دو فروشگاه مواد غذایی در فاصله 15 دقیقه ای از خانه خود دارند. 

متاسفانه، بسیاری از کانادایی ها به دلیل افزایش بی رویه قیمت مواد غذایی، مجبور به انتخاب بین پرداخت صورتحساب های ماهانه و تامین مایحتاج غذایی خود و خانواده شان می باشند. 

مصرف کنندگان کانادایی صبرشان تمام شده و به اقداماتی مانند تحریم فروشگاه ها، از جمله تحریم یک ماهه Loblaws روی آورده اند. بایستی منتظر شد و دید اینگونه حرکت های اعتراضی، غول های کانادایی را به تجدیدنظر در سیاست ها و کاهش قیمت ها ترغیب می کند؟ 

مسلما، شکستن انحصار غول های خواروبارفروشی بر بازار کانادا و جذب بازیگران بین المللی بیشتر، جهت در دسترس تر کردن خواروبارفروشی ها، به عملیات و سرمایه گذاری گسترده نیازمند است. این شامل ایجاد شرایط و محیط مناسب، از ارتباط با تامین کنندگان و توزیع کنندگان مواد غذایی گرفته تا یافتن ملک تجاری مناسب برای افتتاح شعبه می باشد. 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید