اخباراخبار کانادا

بازار مسکن در سال 2023 به کدام سو می رود؟

بازار مسکن طی چند سال اخیر حال و روز خوبی نداشته است. اگر به خرید یا فروش خانه در سال جدید فکر می کنید، احتمالا در این مورد کمی نگران هستید.

هر چند دقیق نمی توان در مورد وضعیت بازار مسکن در سال جدید نظر داد، اما شنیدن سخنان کارشناسان، خالی از لطف نیست.

لیندسی مک‌ لین، یکی از بنیان ‌گذاران و مدیرعامل شرکت HomeLister درباره وضعیت بازار مسکن گفت: «بازار به سمت بازار خریدارپسند حرکت کرده است، اما فروشندگان هنوز هم دست بالا را دارند. هر چند انتظار می رود با افزایش نرخ وام مسکن و کاهش قیمت مسکن، فروشندگان مجبور شوند اندکی از انتظارات خود بکاهند؛ در این صورت خریداران برگ برنده های بیشتری در اختیار خواهند داشت».

مک لین درباره قیمت خانه در سال 2023 گفت: «هر چند اکنون قیمت ها نسبت به اوج مقداری کاهش یافته است، اما همچنان در بسیاری از بازارها قیمت ها بالا هستند. نرخ‌ های وام مسکن در ماه دسامبر کمی تثبیت شده است و به نظر می رسد کم کم شرایط برای خریداران خانه مساعد شود».

از طرفی مک لین معتقد است که موجودی خانه ها افزایش می یابد. او می گوید: «به نظر می رسد ما شاهد بازار نسبتا روانی در زمینه عرضه مسکن باشیم. درضمن با افزایش فعالیت خریداران پس از تعطیلات، تعداد زیادی خانه وجود دارند که پس از تثبیت نرخ‌ های وام مسکن به بازار عرضه می شوند. این بدان معنی است که دیگر کمبودی در این بازار وجود نخواهد داشت».

اودست رایلی جونیور، مدیرعامل شرکت  WLM Realty and Coمعتقد است که عواقب بازار مسکن در دوران همه گیری، هنوز هم می تواند این بازار را آزار دهد.

او گفت: «بزرگترین مشکل بازار در سال 2023 خریدارانی هستند که در سال 2021 مبالغ بالایی برای خرید ملک پرداخت کرده اند. حالا آنها دارای ملکی هستند که به اندازه پولی که برای آن پرداخته اند ارزش ندارد. به همین دلیل این خریداران در بازار نزولی رغبتی به فروش ملک خود ندارند و تا زمانی که قیمت ملک بالا نرود، وارد این بازار نمی شوند»؛ رایلی معتقد است که امسال یک سال معمولی برای بازار مسکن خواهد بود.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید