اخباراخبار کانادا

بازار املاک و مستغلات تورنتو تا بهار حداقل 30 درصد سقوط خواهد کرد

تقریبا نیمی از سال گذشته بود که رئیس بانک مرکزی کانادا، تصمیم گرفت برای یازدهمین بار نرخ بهره را افزایش دهد. 

تورم فزاینده کل جهان را زیر سلطه خود قرار داده است. ورشکستگی در دو ماه اول امسال 30 درصد افزایش یافته است. جمیع این عوامل دست به دست هم داده اند تا رکود را به وجود بیاورند. 

سال 1990 آغاز دوره ای طولانی و تاریک در اقتصاد کانادا بود که به دلیل رکود اقصادی سرانجام در سال 1996 قیمت مسکن 40 درصد سقوط کرد. در آن زمان بازار مسکن تورنتو بیشترین ضربه را متحمل شد. در عوض در فاصله بین سال های 1986 تا 1989 قیمت خانه در این شهر دو برابر شد و به صورت میانگین به 274 هزار دلار رسید. 

امروز بازار مسکن به طرز عجیب و نگران کننده ای شبیه آن روزها است. زیرا در طی همه گیری نرخ بهره به پایین ترین حد رسید و همین امر باعث افزایش سرسام آور قیمت مسکن در تورنتو شد. به عنوان مثال قیمت مسکن از آوریل 2020 تا فوریه 2022 تقریبا 40 درصد در این شهر افزایش یافت. 

این اتفاق باعث شد که بانک سوئیس UBS، بازار املاک تورنتو را به عنوان پر ریسک ترین بازار مسکن در میان شهرهای جهان معرفی کند.

اما حال شرایط کاملا برعکس شده است، قیمت ها در حال کاهش هستند و نرخ های بهره، به دلیل ترس از تورم مستمر، به سرعت در حال افزایش هستند.

اکثر اقتصاددانان بر این باورند که قیمت مسکن از فوریه 2022 که در آن زمان مسکن در اوج قرار داشت تا بهار 2023، حداقل 30 درصد کاهش می یابد. 

اگر تجربیات تاریخی را مدنظر قرار دهیم، این احتمال وجود دارد که قیمت ها حتی بیشتر از این کاهش یابند و رکود مسکن طولانی تر از آن چیزی شود که کارشناسان هشدار داده اند.

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید