علم و دانش

این هم یک فایده دیگر نوشیدن قهوه! 

محققان ایتالیایی دریافته ‌اند که عاشقان قهوه فشار خون پایین ‌تر و قلب‌ سالم ‌تری دارند. آنها ادعا می کنند می توان با نوشیدن فقط یک فنجان هر روز صبح به فواید آن دست یافت. 

یافته‌ های حاصل از مطالعه بر روی بیش از 1500 نفر، مزایای این نوشیدنی گوارا برای سلامتی را برجسته می کند. 

نتایج برخی تحقیقات، قهوه را با کاهش بیماری قلبی و سکته مرتبط می کند، اما مطالعات دیگر حاکی از نقش آن در افزایش طول عمر است. 

نکته ای که پزشکان در مورد آن اختلاف نظر دارند، مقدار قهوه ایست که باید نوشیده شود. زیرا در بعضی افراد نوشیدن قهوه کافئین دار، می تواند اثر معکوس داشته باشد و به قلب آسیب برساند. 

وزارت بهداشت و درمان انگلستان می گوید بیش از چهار فنجان قهوه در روز فشار خون را افزایش می دهد. از سوی دیگر مطالعه جدیدی که گزارش آن در نشریه Nutrients منتشر شده است، نشان می دهد افرادی که این مقدار قهوه مصرف می کنند، فشار خون پایین تری نسبت به افرادی که قهوه نمی نوشند دارند! 

پژوهش مورد اشاره در دانشگاه بولونیا و بیمارستان وابسته به آن در ایتالیا، شامل 720 مرد و 783 زن بود. کارشناسان در طول پروژه سطح فشار خون را با عادات صرف قهوه داوطلبان مقایسه کردند. 220 نفر (14.6 درصد) از شرکت کنندگان قهوه نمی نوشیدند؛ 406 نفر (27 درصد) روزانه یک فنجان قهوه می نوشیدند؛ و 726 نفر روزانه دو فنجان قهوه سرف می کردند. 99 داوطلب سه فنجان و بالاخره 52 نفر بیش از سه فنجان قهوه می نوشیدند.  

محققان دریافتند فشار خون سیستولیک (SBP) – که بالاترین عدد است – با افزایش تعداد فنجان های مصرف شده، تمایل به کاهش دارد.

افرادی که یک فنجان در روز می ‌نوشیدند، به طور متوسط SBP 1 میلی ‌متر جیوه کمتر از افرادی که قهوه نمی‌ نوشیدند، ثبت کردند، در حالی که افرادی که دو فنجان مصرف کردند، SBP 5.2  میلی متر جیوه کمتر داشتند.

دانشمندان همچنین گزارش دادند افرادی که سه فنجان نوشیدنی می‌ نوشیدند، کاهش میانگین فشار خون را به میزان 5 میلی ‌متر جیوه داشتند.

فشار خون سیستولیک ایده‌ آل، که نشان می ‌دهد هنگام تپش قلب، خون شما چه فشاری بر دیواره شریان‌ های شما وارد می ‌کند، بین 90 تا 120 میلی ‌متر جیوه است.

افرادی که بیش از سه فنجان در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که قهوه نمی ‌نوشیدند، کاهش 6.9 میلی ‌متر جیوه در فشار نبض، 9.5 میلی ‌متر جیوه در فشار خون آئورت و 6.9 میلی ‌متر جیوه در فشار نبض آئورت را ثبت کردند.

کاهش فشار خون می تواند به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، از جمله سکته مغزی و حملات قلبی را کاهش دهد و به حفظ سلامت قلب و عروق خونی کمک کند.

آریگو سیسرو، یکی از محققان، گفت: نتایج بسیار واضح است. فشار خون محیطی در افرادی که یک تا سه فنجان قهوه در روز مصرف می کردند نسبت به افرادی که قهوه مصرف نمی کردند به طور قابل توجهی کمتر بود. می دانیم که کافئین می تواند فشار خون را افزایش دهد، اما به نظر می رسد سایر اجزای زیست فعال موجود در قهوه با نتیجه نهایی مثبت بر سطح فشار خون، این اثر را متعادل می کنند.

فشار خون بالا، به ندرت علائم دارد – از این رو لقب قاتل خاموش را دارد. تنها راه تشخیص، اندازه گیری فشار خون خود است. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید