علم و دانش

این شلوار چهارصد و نود و نه دلاری مانند کیسه هوا باد می کند تا پایین تنه را در تصادف موتور سیکلت محافظت کند

مخترعان راه حل عجیبی برای فقدان کیسه هوا یا air bag در موتورسیکلت ها ارائه کرده و در واقع کیسه هوا را در داخل شلوار موتورسوار قرار داده اند! 

برند سوئدی Mo’cycle یک شلوار جین 499 دلاری (416 پوندی) ساخته است که در عرض چند ثانیه باد می ‌کند تا در صورت تصادف از پایین‌ تنه محافظت کند. این شلوار اواخر ماه جاری برای پیش سفارش در دسترس خواهد بود. شلوار با یک کارتریج قابل تعویض پوشانده شده است که وقتی موتورسوار شروع به سقوط می کند، فعال می شود.  قبل از فعال شدن، کیسه هوا کاملا نامرئی است، اما در عرض چند میلی ثانیه پس از فعال شدن، باز می شود. 

پارچه آن در برابر سایش بسیار مقاوم است و ظاهر و احساس شبیه یک جین معمولی دارد. 

این شلوار توسط یک بند به موتورسیکلت متصل می شود و به محض اینکه موتورسوار به هر دلیل از صندلی پرتاب می شود، از بدنه موتور جدا می شود. این جدا شدن باعث آزاد شدن پیستون فنری می شود که کارتریج CO2 را سوراخ می کند تا کیسه هوا باد شود. همه این اتفاقات قبل از برخورد موتورسوار با زمین رخ می دهد. پس از فعال سازی کیسه هوا در نهایت تخلیه می شود و می توان کارتریج را برای سواری مجدد بارگیری یا تعویض کرد. 

کیسه هوا برای فعال شدن به نیرویی حدود 88 پوند (40 کیلوگرم) نیاز دارد، بنابراین تا زمانی که راکب از دوچرخه بیفتد باز نمی شود.

شلوار جین قسمت‌ هایی را در قسمت پایین بدنه می ‌پوشاند که قبلا در برابر ضربه محافظت نشده بودند، مانند ران‌ ها، قسمت عقب بدن و دنبالچه. شرکت سازنده می گوید: حفاظت از اولین استخوان ستون فقرات بسیار مهم است، زیرا آسیب‌ های ستون فقرات، موتورسیکلت سواران را فلج می‌ کند. 

شلوار همچنین دارای پدهای روی زانو است تا از آن در برابر ضربه محافظت کند. 

این فناوری توسط موسی شهریور، بنیانگذار شرکت فناوری مد  Airbag Inside Sweden AB، مستقر در Lysekil که علامت تجاری Mo’cycle را دارد، ابداع شده است. شهریور گفت: بیشترین صدمات در تصادفات شدید موتورسیکلت به پایین تنه وارد می شود. بنابراین 17 سال برای حل این مشکل کار کرده ام، کاری که کیسه هوا برای رانندگان اتومبیل انجام می دهد را ما برای موتورسواران فراهم کرده ایم. 

منبع خبــــــر

 

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock رو غیر فعال کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید