علم و دانش

این روبات پنج انگشتی می تواند برای تشخیص زودهنگام سرطان سینه استفاده شود

 

همواره به خانم‌ ها توصیه می ‌شود سینه ‌های خود را به ‌طور مرتب از نظر وجود توده ‌ها معاینه و بررسی  کنند، اما بسیاری از آنها این کار را انجام نمی دهند. مهندسان دانشگاه بریستول روباتی با پنج انگشت ساخته اند که به طور بالقوه می تواند این کار را برای زنان انجام دهد.

اگرچه این پروژه در مراحل اولیه است، اما سازندگان امیدوارند که در عرض سه سال آینده این ربات بر روی زنان آزمایش شده و در آینده نزدیک در مراکز خرید و داروخانه ها عرضه شود.  

مهندسان نمونه اولیه دستگاه خود را روی یک سینه سیلیکونی آزمایش کردند تا نشان دهند می تواند کل سطح پستان را بپوشاند. دست رباتیک توانست توده را در عمق 20 میلی متر (سه چهارم اینچ) زیر پوست تشخیص بدهد. در حال حاضر 10 تا 12 دقیقه طول می کشد تا یک معاینه کامل انجام شود، اما محققان امیدوارند این زمان را به کمتر از پنج دقیقه کاهش بدهند. 

جورج جنکینسون، مهندسی که پروژه را رهبر کرده، گفت: اگر این ربات در آزمایشات بعدی موفق شود، در مراکز خرید، داروخانه ها و مراکز بهداشتی عرضه خواهد شد. 

ربات توسعه یافته در بریستول دارای پنج اهرم با نوک سیلیکونی به اندازه انگشتان است و الگوریتم حرکت آنها را به سمت جلو یا عقب از یک صفحه چرخان کنترل می کند. انگشتان سینه را با نیروی مشابه دست انسان احساس می کنند. هر انگشت حدود یک پنجم سطح سینه را می پوشاند.

این ربات در هزاران شبیه سازی کامپیوتری آزمایش شده است و بخشی از پروژه ARTEMIS است که توسط Cancer Research UK پشتیبانی می شود.

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید