علم و دانش

ایرکاندیشن ندارید؟ چگونه از خود در برابر موج گرما محافظت کنید

با توجه به پیش بینی موج گرما برای بسیاری از مناطق کشور، از جمله انتاریو و بخش هایی از کبک، آیا زمان سرمایه گذاری روی دستگاه تهویه مطبوع فرا نرسیده است؟ 

کارشناسان می گویند حتی کسانی که AC ندارند می توانند به چند طریق خود را خنک نگه دارند. 

کارولین متز، از دانشگاه واترلو گفت: گرما می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت مردم داشته باشد. در واقع گرما بیشتر از مجموع رویدادهای شدید آب و هوایی مسوول بیماری و مرگ و میر می باشد و این فقط مشمول افرادی که در هوای آزاد بسر می برند نیست. 

متز گفت 97 درصد از 617 مورد مرگ و میر ناشی از گنبد حرارتی در سال 2021، در داخل خانه ها رخ داد و 98 درصد از تلفات مربوط به سالمندان بود. 

در حالی که ابزارهای مکانیکی خنک کننده وجود دارند، اما استفاده از تهویه طبیعی در ساعات شب – مانند باز کردن پنجره ها، استفاده از پرده های مقاوم در برابر حرارت جهت جلوگیری از تابش نور خورشید از طریق پنجره ها می تواند کمک کند. 

افزودن درختان و گیاهان و ایجاد فضای سبز نیز می تواند تفاوت ایجاد کند. اگر بالکن دارید، افزودن هر نوع پوشش گیاهی می تواند مفید باشد. 

وزارت بهداشت برای جلوگیری از گرم شدن هوای خانه، عدم استفاده از فر برای پخت و پز را توصیه می کنند. پوشیدن لباس های گشاد و رنگ روشن با الیاف طبیعی مانند پنبه کمک خواهد کرد. 

هشدارهای مربوط به هوای بسیار گرم را جدی بگیرید و از حال و روز دوستان و اقوام، به ویژه سالمندانی که تنها زندگی می کنند با خبر شوید. 

 

منبع خبــــــر

 

 


نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا

Adblock را متوقف کنید

بخشی از درآمد سایت با تبلیغات تامین می شود لطفا با غیر فعال کردن ad blocker از ما حمایت کنید